San Pedro de Atacama

Çöle hoşgeldiniz: San Pedro de Atacama

Atacama çölü dünyanın en kurak yerlerinden. San Pedro kasabası ise Atacama çevresindeki turlar için başlangıç noktası. Kuzey Şili’deki en ilginç deneyimleri sunan San Pedro de Atacama‘da onlarca rota, yüzlerce tur şirketi ve yüksek fiyatlar nedeniyle kafalar iyice karışıyor. Belki benim deneyimlerim ve notlarım size yardımcı olur.

Çoğu plajda geçen Arica ve Iquique günlerimden sonra rotayı kuzey Şili’nin içerine, Atacama çölüne çevirdim. Eğer Bolivya tarafından geliyorsanız Uyuni turu sonrası turlar sizi sınırdan geçirip San Pedro de Atacama’ya getiriyor ancak bazı sıkıntılar yüzünden Uyuni sonrası La Paz’a geri dönmek zorunda kaldığımdan bu fırsatı kaçırdım. Iquique’de hostelde tanıştığım ve benimle aynı yöne giden Fransız Magalie ile gece otobüsüne atlayıp San Pedro’ya doğru yola çıktık. Ne yalan söyleyeyim, Peru ve Bolivya’daki cama buslardan sonra Şili otobüsleri bana bir rahatsız geldi. Bizdeki otobüsler gibi. Cama bus -yataklı otobüs demek- koltukları epey yatıyor ve genelde koridorun bir tarafında çift sıra diğer tarafında tek sıra koltuk var. Çok rahat. Neyse. Konforsuz bir yolculuk oldu. Gecenin bir vakti Aduanas yani gümrük polisi tarafından durdurulduk. Tüm otobüsler boşaltılıyor, bavulunuzu çantanızı x-rayden geçiyorsunuz. Bu uygulama beni biraz şaşırttı, en nihayetinde ülke içindeyiz. Sabah karşı Calama’ya geldik. Iquique’den San Pedro’ya direk otobüs yok, Calama’da aktarma yapıyorsunuz. Biz sabah 5 gibi Calama’ya geldik, SP’ye ilk otobüs saat 6.30’daymış. Çaresiz bekledik ve ilk otobüsle San Pedro’ya gittik. Otobüste Avustralyalı Henry ile tanıştık. Sabah 8.00 gibi San Pedro’ya vardık.

San Pedro hakkında şunu söylemek lazım. Çölün ortasında bir kasaba. Şili gezginler için genel olarak pahalı, burası çok daha pahalı. Gerçi burada hiç olmazsa çölde olduğunuzu, soğuk bir bira ya da dondurma yemek istediğinizde bunun lüks olduğunu ve ödemek zorunda olduğunuzu biliyorsunuz.

SP’nin küçük bir otobüs terminali var. Kasabanın merkezi de çok uzak değil, meydan ve ana cadde 1.5 KM uzakta. Terminalin dışında bazı arabalar ve pickuplar bekliyor, bunlar taksi, meydana götürmek için 3000 peso istiyorlar. Biz 3 kafadar çantaları yüklenip merkeze yürümeye başladık, sağa sola hostellere fiyat sorarak. Hosteller 15.000 Peso civarı. Bir yerde 12.000 peso’ya  bulduk. Henry kendi rezervasyon yaptığı hostele yerleşti, ben de Magalie ile Iquique’de tanıştığımız Belçikalı çiftin bize önerdiği hosteli aramak üzere yürümeye devam ettik. Hostel merkezin diğer tarafındaydı, devasa çantam ve sabah erken başlayan sıcak yüzünden bitkin düştüm. Aradığımıza değdi.İşetmeci kadın 10.000 peso dedi, ancak bir 8.000 peso olduğunu bildiğimizden pazarlığa giriştim ve geceliği kişi başı 8.000 peso’ya 6 yataklı yatakhaneye yerleştik. Her gün başka başka Brezilyalı motosikletli gruplara uyandık. Hostal Las Kañas, Callejon Real isimli sokakta. SP’de ana sokak Caracoles’in sonuna doğru solda yer alan bir sokağın içinde.

San Pedro de Atacama tur fiyatları

San Pedro de Atacama tur fiyatları

San Pedro süper turistik bir kasaba. Tur şirketleri, restoranlar, barlar, dükkanlar ve otel ve hosteller var sadece. Burada çalışanlar genelde merkezin 10-15 dakika dışındaki yerlerde kalıyorlar. Herkes buraya Atacama’daki turlar için geliyor. Burada yapılan 10 kadar değişik tur var. Siz zamanınıza, bütçenize ve neleri görmek istediğinize göre bu turları satın alıyorsunuz. Çoğu tur şirketi paket turlar satıyor, en popüler 3-4 tanesini paketleyip 2-3 günlük plan yapıyorlar. Tabii ki turları tek tek almaktan daha ucuza geliyor paketler. Turların bazıları yarım gün bazıları tam gün. Eğer gün içinde SP’ye gelirseniz hemen öğleden sonra turlara katılabilirsiniz. SP’de hostele yerleştikten sonra 3-4 şirket gezip rotalar, fiyatlar ve zamanlar hakkında bilgi aldık. Yandaki imajda (büyütmek için tıklayın) turların isimlerini, başlangıç bitiş saatlerini, gidilen yerleri ve fiyatları görebilirsiniz. Bazı turlarda kahvaltı, kokteyl, öğle yemeği vs gibi şeyler de dahil. Listenin altında ise gidilen yerlerdeki bilet ücretleri var.

Bu listedeki Gesier de Tatio, Lickan Antay, Valle de la Luna, Piedras Rojas + Lagunas Altiplanicas turlarını aldık 4 lü paket olarak. Liste fiyatı 93.000 peso, 65.000 peso’ya indiler ben biraz daha pazarlık yapınca 63.000’e indiler. Bu 4’lü en çok satılan turlardan (Lickan Antay hariç, aşağıda açıklayacağım) Bu 4lüyü 60-70.000 peso’ya yapabilirsiniz. Ben Uyuni turunu yaptığım için daha az benzemez olan şeyleri seçmeye çalıştım.

San Pedro de Atacama

San Pedro de Atacama’da Piedras Rojas önündeki tuz gölü

Başlangıç saati sabah olan turlarda sizi hostelinizden alıyorlar. Öğleden sonra turları için ise tur şirketinin kapısında buluşuluyor. Söylemeye gerek yok yanınızda su, güneş kremi, şapka bulundurun. Özellikle ensenizi koruyacak bir şapka ya da bandana, Buff tarzı bir şey lazım. Ben de yoktu ama UV filtresi olan, beyaz, ince, uzun kollu sweatshirt varsa mutlaka onu giyin. Turunuzu seçerken mutlaka şirkete turda kaç kişi olduğunu sorun. tur grubu ne kadar az ise o kadar iyi. Biz 2 kez 24 kişi gittik ve ben hiç memnun kalmadım. Turlarda istediğiniz yerde istediğiniz kadar kalamıyorsunuz, tur ne kadar kalabalık olursa onların inmesi, binmesi, foto çekmesi, toplanması o kadar uzun sürüyor. Foto çekeren herkes içinde diğer turistlerin olmadığı bir manzara çekmek istediğinden herkes bekliyor ve mutlaka birileri otobüse gelmekte geç kalıyor. Tur alırken giriş ücretlerinin dahil olup olmadığına dikkat edin. Mutlaka iletişim için bir telefon numarası alın ve buluşma noktalarını iyice sorun. Sabah turlarında unutulan çok oluyor 🙂 Aynı tur içinde birden fazla yer ziyaret ediliyor genelde ama hep aynı araçta oluyorsunuz, yanınızda su, içecek, yiyecek getirirseniz bunları araçlarda bırakabilirsiniz.

San Pedro de Atacama

San Pedro de Atacama’nın Valle de la Luna yani Ay Vadisinde gün batımı. Yanlış olmasın etrafta yüzlerce turist var 🙂

En popüler tur Valle de la Luna, Ay vadisi. Her zaman öğleden sonra yapılıyor, dolayısı ile gün içinde SP’ye gelirseniz öğleden sonra bu turla başlayabilirisiniz. Tek başına 8000-10.000 arası satılıyor, giriş dahil 10.000’e bulabilirsiz çok sorarsanız. Çok değişik yer şekillerinin olduğu tepe ve vadilere gidiyor, kum tepelerini görüyor ve gün batımını diğer 1 milyon turist ile birlikte vadiye hakim bir tepeden izliyorsunuz.

Gaiser de Tatio

San Pedro’nun favori destinasyonlarından Gaiser de Tatio

Benim en sevdiğim turlardan biri Tatio gayzeri. Oldukça erken bir saatte gayzer bölgesine gidiyorsunuz. Burası Güney Amerika’nın en geniş alana yayılmış ve en yüksekteki gayser bölgesi. Sabah gün doğumu sırasında gidiliyor. Sabah daha az rüzgar olduğundan gaz çıkışı daha net görülebiliyor. Büyüleyici bir yer. İzlanda’aki gibi çok fazla su püskürmesi olmuyor ama yine de etkileyici. Daha sonra isterseniz yakındaki termal havuza giriyorsunuz. Girin 🙂 Çok keyifli. Dışarısı buz gibiyken siz NatGeo’da -30 derece sıcak su havuzunda rahatlayan maymunlar gibi hissediyorsunuz. Bu tur daha sonra Machuca diye mini bir kasabaya da uğruyor. Güzel bir kilisesi var. Kasabadaki büfede Lama eti deneyebilirsiniz. Buradaki bitki çayı denemeye değer.

San Pedro de Atacama

Bakın biz batmıyoruz!

Lickan Antay, yani Lagunas Escondidas (saklı göller) ya da Siete Lagunas (yedi göller) benim için SP’deki en enterasan deneyimdi. İrili ufaklı tuz göllerinin olduğu bir bölgeye gidiyorsunuz. Göllerin hemen hepsi küçük ya da içine girilmesi tehlikeli ancak en baştaki ve en sonraki göller büyük ve içinde yüzebiliyorsunuz. Çok enteresan bir deneyim. Tuz yoğunluğu o kadar fazla ki, suyun kaldırma kuvveti oldukça fazla ve gölde batmıyorsunuz 🙂 Çıktığınızda ise üstünüz başınız bembeyaz oluyor. Size tavsiyem otobüsten inince doğruca en sonraki göle gitmeniz, 10 dakik yürümeniz gerekiyor. Yanınızda spor ayakkabınız olsun, terlik ile biraz zor. Gölün tadını çıkartın ve vakitlice otobüslerin olduğu yere dönün ve duşa girin. Herkes aynı anda dönmeye ve duşa yapmaya çalışınca sıkıntı oluyor. Ben oradayken tatlı su bitmişti sanırım sonlara doğru. Yol da oldukça uzun 2 saat gidiş 2 saat dönüş gibi hatırlıyorum. Yanınızda muz, gofret vs getirin.

Lagunas Altiplanicas

Lagunas Altiplanicas saatlerinizi geçirebilirsiniz. Turla gittiğinizde 10 dakikanız var.

Lagunas Altiplanicas yüksek rakımda bulunan ve birbirine yakın 2 göl. Çok çok güzeller. Ama birinde sadece 5 dk foto çekmek için durunca ben isyan ettim rehbere, ben tura bu gölleri görmek için katıldım durmuyoruz bile dedim. Neyse biraz daha durdular ama göle yaklaşamadım. Daha sonra şikayet etmek için şirkete gittim ve bir hata yaptığımı anladım. Şöyle ki ben bu turu ve Piedras Rojas (kırmızı taşlar-kayalar) birlikte aldım. Normalde ikisi ayrı turlar. Benim için önemli yerler göller idi. Göllerin etrafında yürüyenler varken bizim çok uzaktan foto için sadece 5 durmamız beni çileden çıkartmıştı. Meğer iki turu birden aldığımız için göllerde daha az zaman geçiriliyormuş. Turu satın alırken bana kimse “Serhat bu iki turu birlikte alırsan buralarda daha az zaman geçireceksin” demedi. Dolayısı ile özellikle ilgilendiğiniz bir yer varsa orada ne kadar zaman geçirileceğini sorun. Piedras Rojas ise yine bir tuz gölü etrafındaki kırmızı renkli kayalar ama bana pek kırmızı gelmediler, yine de güzel bir yerdi.

San Pedro de Atacama

San Pedro de Atacama’da tuz gölleri…

Bunlar benim gittiklerim. Başka tuz gölleri, termaller, göller de var. Misal en meşhur yerlerden biri Laguna Cejar, içinde yüzen insanlarla reklamı yapılıyor ama 1-2 senedir yüksek arsenik seviyesi yüzünden içine girmeye izin vermiyorlar. Öğrenmek için sormanız lazım, fotoğraflara kanmayın.

Turlar dışında yapabileceğiniz en güzel etkinlik bisiklet kiralamak ve etrafı gezmek. Yarım günlüğü 3-4000 pesoya iyi bisikletler bulabiliyorsunuz. Sabah çok erken yola çıkacaksanız (çölesiniz unutmayın) bisikleti geceden almanız lazım. Kiraladığınız yerden kabaca gidebileceğiniz yerleri gösteren basit haritalar veriyorlar. Ben yapmadım ama Fransız arkadaşım iki kere bisiklet turuna çıktı tek başına ve çok eğlendi. Diğer yapmanız gereken Meteorit müzesine gitmek ve meteoritler hakkında bilgi almak. Küçük ama bilgilendirici bir yer. Vereceğiniz 3500 peso’ya değecek. Ayrıca SP’de gökyüzü gözlemi de yapılıyor. Çöller yıldız gözlemi yapmak için en iyi yerler. Bunların seansları hemen doluyor, eğer dolunay yoksa gittiğinizde hemen rezervasyon yaptırın. Sanırım ismi Space olan gözlem yeri en popüler. Konusunda uzman bir Fransız size detaylı şekilde anlatıyormuş ama biz gittiğimizde bir hafta boyunca doluydu. Bunun da fiyatı 20.000 peso. Çok bir şey beklemeyin, büyükçe bir teleskop olan bir eve gidiyorsunuz ama eğlenceli olduğuna eminim.

San Pedro de Atacama

San Pedro de Atacama’da bir kilise

Ocak-Şubat gibi yani Güney Amerika’nın tatil döneminde giderseniz San Pedro’nun Brezilyalılarla dolu olduğunu göreceksiniz. İnanılmaz. Gelen turistlerin %90’ı Brezilyalı. Herkes Portekizce konuşuyor. Neyse ki çok eğlenceli insanlar. Ben de pek çok Brezilyalı ile tanıştım.

Restoranlardaki gündüz menüleri 6-7000 peso, gece menüleri ise 8000+peso. Empanadalar bile 1500 peso’dan başılıyor. Herşey bir tık pahalı. Mezarlığın ve büyük araç parkının orada yan yana 6-7 minik restoran var tüm yerlilerin gittiği, gündüz menüleri 3500-3800 peso akşam ise bir tabak 4000 peso. San Pedro küçük bir yer olmasına rağmen turistik bir yer olduğundan gece gidilecek bir kaç bar var. Bunların geneli restoran-bar. Her gün canlı müzik olan 3-4 yer var. Hemen hepsi gece 12.00’de kapanıyor.

San Pedro'dan kalkan otobüs saatleri

San Pedro’dan kalkan otobüs saatleri

Şili için genel bir uyarı, dönüş biletinizi önceden alın, otobüs koltuk fiyatları değişken ve azaldıkça fiyatlar çok yükseliyor. Yandaki imajda San Pedro’dan kalkan otobüslerin saatleri var. Uyuni, Bolivya’ya ya da Salta, Arjantin’e geçebilirsiniz. Uyuni turu yapmak isterseniz turunuzu buradan almak yerine doğrudan Uyuni’ye gidin ve turunuzu oradan alın. Yarı fiyatına gelecektir. 

San Pedro de Atacama, özellikle kuzeyden geliyorsanız ziyaret edebileceğiniz bir yer. Eğer 3 günlük Uyuni turu yaptıysanız, buraya gelmezseniz çok bir şey kaybetmezseniz. Ben Uyuni turunu, orada gördüklerimi çok daha fazla beğendim.

Leave a Reply