Humberstone Iquique

Çöl, plaj ve hayalet bir kasaba: Iquique

Kıyı kıyı güneye doğru indiğim Şili’de Arica’dan sonraki durağım Iquique oldu. Arica’ya göre biraz daha büyük, biraz daha hareketli olan Iquique’nin bana göre tek olayı yine “plaj” oldu.

Iquique

Iquique kum tepelerinin arasında. Otobüsten manzara bu şekilde

Iquique’da fazla vakit geçirmedim, 2 ya da 3 gece kaldım. Arica’dan otobüsle 6-7 saatte Iquique terminaline geliyorsunuz. Bindiğiniz otobüse göre birbirine yakın 2 terminalden birinde iniyorsunuz. Aslında otobüslerin hemen hepsi terminale gidiyor, 1-2 firma ise mercado (pazar) bölgesinde kendi yazıhaneleri önünde indiriyor. Çantanız hafifse merkeze daha doğrusu plaja (Cavancha) 12-15 blok uzaklıktasınız yürüyebilirsiniz. Taksi dolmuşlar en efektif olanlar ama hangi dolmuşun hangi yöne gittiğini anlamak zor. Kaldığım hostelde çalışanların dediğine göre yolda el edip durdurduğunuz her taksi aslında taksi dolmuş. Rotası var ama rota üzerinde sapıp sizi ineceğiniz yere götürüyor. Dolayısı ile binmeden önce gideceğiniz yerden geçiyor mu diye sorun. Fiyatı 600 pesodan fazla değil. Eğer tak başınıza yani taksi gibi kullanırsanız 3000 peso istiyorlar ki mesafe çok uzak değil.

Iquique Cavancha

Iquique Cavancha Plajı

Kuzey Şili’nin diğer şehirleri gibi, Iquique de arkasında kum tepeleri olan kıyı şeridine yayılmış, ana olayı plajları olan bir şehir. Otobüsle gelirken bu tepelerin üzerinden şehre giriyorsunuz ve manzara çok enterasan. Hostele geldiğim gibi çantayı attım, hostelde tanıştığım Belçikalı 2 gezgin ve bir Fransız ile hemen plaja gittim. Iquique’de en popüler plaj Cavancha. Dalgalı denizi, güzel kumu ile Şili’nin güzel plajları arasında. Yaz mevsimi olduğundan hem yerli turist hem de çokça Arjantinli vardı, oldukça kalabalıktı. Sahilde şemsiye ve şezlong kiralayabiliyorsunuz. Deniz dalgalı olduğundan çokça body sörf yapan vardı. Yine plajdan body sörf kiralayabiliyorsunuz saati 4000-5000 peso arası. Sörf yapanları da gördüm. Deniz tam sevdiğim gibi dalgalı ve zaman zaman büyük dalgalar geliyor, eğlenmek için birebir. Kadınlar bikinilerini zor tutuyorlardı, o derece. Burası çok kalabalık deyip biraz daha güneye doğru yürürseniz daha sakin Playa Brava’ya gidebilirsiniz ama yüzmek için iyi olmadığını denizin kayalıklı olduğu söylediler.

Iquique Cavancha

Cavancha plajında mojitomla mutluyum.

Plaj hizmetleri konusunda Şili gayet iyi. Plajda her türlü tatlı tuzlu satılıyor. Cuchuflis tatlı sigara böreği gibi, içi karamel kıvamında olan dulce de leche (bazı ülkelerde manjar da deniyor) dolu. Alfajor her pastanede bulabileceğiniz içinde dulce de leche olan un kurabiyesi. Palmeras, ince tatlı kızartılmış hamur. Bunlarında yanında hamburger, kek, meyve salatası ve ve veee sushi. Evet sushi Şili’de süper popüler. Yani bizim Türkiye’de, Avrupa’da ya da Asya’da yediklerimize benzemiyor ama seyyar satılacak kadar popüler. Tavuklusu bile var. Ben gizliden mojito satan bir adama denk gelince kaçırmadım. Normalde Şii’de dışarıda içki içmek yasak. Yani plaja gelip şarap eşliğinde gün batımını izlemek istiyorsanız içkinizi kola şişesine koyun, cezası var. Bu arkadaş da coolbox’ındaki 2 büyük şişe Ginger Ale’den biri rom dolu diğer Ginger Ale (zencefil gazozu), bu şekilde gizlice satıyor 🙂

Iquique’de yapılacak şeyler Cavancha plajı boyunca yürümek, eski tip evlerin, restoran ve barların olduğu renkli Baquedano caddesinde Plaza Prat’a kadar yürüyüp Gustavo Eiffel’in tasarladığı saat kulesini görmek, Baquedano üzerindeki ücresiz Arkeoloji müzesini gezmek olarak sıralayabilirim. Olur da Iquique’ye giderseniz yapılacak en güzel etkinlik ise Salitrera Santiago Humberstone, Humberstone Saltpeter (güherçile, potasyum nitrat) maden kasabasını gezmek.

Salitrera Santiago Humberstone

Salitrera Santiago Humberstone

Humberstone bir zamanlar piyasa değeri yüksek potasyumun çıktığı maden etrafına kurulan bir kasaba. Madenin ticari değeri düşünce gözden düşmüş. Uzun zaman önce terk edilmiş, şu anda hayalet kasaba. Eski evlerin bazılarını düzenlemişler, o zamanlar kullanılan alet-edevat, araçlar, çocuk oyuncaklarını bile görmek mümkün evlerin içinde. Arka tarafa doğru madenlerin işlendiği yerleri görüyorsunuz. Okulu, tiyatrosu, hastanesi, evleri ile çok enteresan bir yer. 20 dakika yürüme mesafesinde bir diğer benzer ama daha küçük hayalet kasaba var ama bize o sıcakta yürümek zor geldi. Giriş ücretli ancak süpriz bir şekide bir foto dükkanı var ve kostüm giyip ücretsiz foto çektirebiliyorsunuz. Grup başına tek foto veriyorlar. Ben de birlikte gittiğim Fransız Magalie ile çektirdim. Buraya ulaşmak için pazar bölgesinden kalkan minibüslere binip, 25 dakika sonra otoyolda inip üst geçitten Humberstone tarafına geçmeniz lazım. Es geçmeyin.

Salitrera Santiago Humberstone

Buralar eskiden.. çöldü.

Şili’nin pahalılığına hala alışamadığımdan genelde empanada yedim (1000-2000 peso), marketten alışveriş yapıp hostelde pişirdim. Pazar bölgesinde yan yana kahvaltıcılar var, tüm gün hizmet veriyorlar ve burada sahanda yumurta çeşitleri var. Görünce tabii ki domatesli olanı tercih ettim, menemenvari. İsmini unuttum ama her dükkanın önünde yazıyor, sade, peynirli, jambonlu, domatesli versiyonları var.

Iquique

Bunun fotosunu koymasam olmazdı. uzun zaman sonra kendi yapmadığım bir menemen yedim.

Iquique turistik bir yer olduğundan çok sayıda restoran var, istediğiniz her şeyi bulabilirsiniz. Sahilde tanıştığımız 2 Şilili ile daha sonra bira içmeye gittik, onların arkadaşları da geldi, bizi La Mayor isimli sandviç ve burgerciye götürdüler. Ertesi gün de oraya gittik yemeğe seyahat öncesi. Burgerleri fena değildi, epey de bira çeşidi vardı.

Salitrera Santiago Humberstone

Carlos ve arkadaşları, Serhat ve arkadaşları…

Arica yazısında da belirttiğim gibi, kuzey Şili sahi şehirleri şehir olarak çok ilginç değil, düzgün, düzenli, saylısı insanlar ve plajlar, o kadar. Yolunuzun üzerindeyse, denize plaja hasretseniz uğrayabilirsiniz.

Leave a Reply