Lima

Bir başka büyük şehir: Lima

Seyahatim boyunca büyük şehirlerden uzak durmaya çalıştım. Çoğu ülkede başka şehirlere aktarma yapmak için yolunuz başkentten, büyükşehirden geçiyor. Teknik kıyafet, elektronik ekipman, bilgisayar, tamir işleri vs için bir şekilde gitmeniz gerekiyor. Benim de yolumun üzerindeydi Lima. Benden önce Lima’ya giden arkadaşlar, ki bazıları Türk, havasına, suyuna, pahalılığına dayanamayıp hızlıca çıkış yapmışlardı. Benim tecrübem o kadar kötü olmadı.

Sao Paulo’dan sonra Latin Amerika’nın en büyük şehri olan Lima, Güney Amerika gerçeklerinin şehri. Yaklaşık 10 milyon kişi yaşıyor ve eğer turistik ya da yüksek profilli mahallerden çıkmazsanız harika bir şehir. Havasına ayrıca geleceğim. Üst tabaka Perulular ile alt tabaka Peruluların farkını Lima’da görmek mümkün. Bir süredir burada yaşayan ve çalışan Ali ve Erman ile konuştuktan sonra biraz daha dikkat etmeye başladım, beyaz Perulu diye bir şey var, bir balon içinde yaşıyorlar, bir de diğerleri var. Bu ayrımı net olarak gözlemlemek mümkün. Evet, turist olarak size batan, sizi etkileyen bir durum yok tabii. 800 TL’ye yatılı hizmetçi tutabilmek hoşunuza bile gidebilir.

Miraflores

Miraflores. Evler, okyanus ve 12 ay sörf yapan Limalılar.

Neyse sosyal konuları bir tarafa bırakırsak, ne yalan söyleyeyim, ben Lima’yı sevdim. Sevdim derken, kötü gelmedi. Tanıştığınız insanlar şehirdeki deneyiminizi çok değiştiriyor. Hostel, airbnb evi, aile yanı pek çok yerde kaldım, pek çok mahallesini gezdim. Güzelce yedim, içtim, eğlendim.

Turistik merkez Miraflores gerçekten şehrin en güzel bölgesi. Özellikle sahil kısmındaki Malecon, yürüyüş yolu diyebiliriz, şahane. Günerinizi geçirebilirsiniz. Koşmak, okumak, okyanusa bakmak, kay kay yapmak, köpeğinizi gezdirmek, komik taytları içinde koşanları izlemek artık aklınıza ne gelirse. Okyanusa tepeden bakan, yeşiller içinde, oldukça uzun bir yürüyüş ve aktivite yolu. Yani burası olmasa Lima eksik kalır ya da pek çok yabancı için pek çekiciliği kalmaz diye düşünüyorum. Miraflores’in sahile yaklaşık 10 blok uzaklığındaki merkezi Kennedy Park ve civarı pek çok restoran, cafe, bar, gece kulübü ile dolu. Lima’ya ilk geldiğinizde burada kalmanızı tavsiye ederim. Miraflores’in diğer bir avantajı bizdeki metrobüs benzeri Metropolitano’ya yakın olması, şehrin diğer bölgelerine minibüs ve otobüslerin buradan geçmesi dolayısı ile ulaşımın kolay olması. Hoş Lima’da ulaşım hiç bir zaman kolay değil ama…

Lima Barranco

Lima Barranco duvarları da graffiti ile dolu

Miraflores’ten sonra ikinci adresim Barranco oldu. Burasını İstanbul’un Karaköy’ü gibi düşünebilirsiniz. Bohem bir mahalle. Buradaki restoranlar, cafeler, gece klüpleri de bölgenin genel havasına uyuyor. Duvarlarda graffitiler, Miraflores’te göremeyeceğiniz alternatif tipler, enterasan barlar hep bu bölgede. Konaklama imkanı Miraflores’ten daha ucuz. Metropolitano geçtiği için Miraflores’e ya da merkeze rahatça gidebilirsiniz (gece 10.30’a kadar) Bu bölge de deniz tarafına yakın, burada da yürüyüş yolları olsa da Miraflores kadar geniş ve eğlenceli değil.

Mutlaka ziyaret edeceğiniz bir başka bölge şehir merkezi, Centro. Şehrin tarihi bölgesi. Misal bizim Sultan Ahmet gibi. Kolombiya Bogota’da insanlar merkezi pek sevmezdi, burada da durum farklı değil. Gündüz ve gece arasında çok fark var. Lokaller bile pek ziyaret etmiyor. Bana çok sıkıntılı gelmedi. Tabii yabancıların Eminönü gibi tecrübeleri olmadığından her şey tehlikeli geliyor onlara 🙂 Merkezde şehrin merkez meydanı Plaza de Armas, etrafında sivil ve askeri yönetim binaları var. Her ayın son pazarı meydanı ve giren çıkan yolları kapatıp festival yapıyorlar. Önemli ve tarihi kiliseler, binalar, sokaklar burada. Merkeze yakın Parque de la Reserva parkındaki gece yapılan su şovu kesinlikle herkese tavsiye edeceğim bir etkinlik. 3 soles karşılığı giriyorsunuz ve 10 küsür havuzda su ve ışık gösterisi yapılıyor. Bu etkinliğin adı Circuito Mágico del Agua. Foto makinenizi yanınıza almayı unutmayın. Merkezdeki diğer ilginç aktivite Catacumbas (yer altı mezarları) ziyaret etmek. San Francisco kilisesinin altındaki bu mezarlarda o zamanla ait binlerce mezarı (ve kemikleri) görebilirsiniz. İngilizce ve İspanyolca turlar var he 15 dakikada. Bir ücretsiz yürüyüş turu almanızı tavsiye ederim şehri tanımak için. Hemen hepsi Kennedy Park’tan başlıyor ve metrobüs (metropolitano) ile Centro’ya gidiliyor. Şehri tanımak ve oriente olmak için çok iyi bir fırsat.

Circuito Mágico del Agua

Lima Parque de la Reserva parkındaki Circuito Mágico del Agua izlemeye değer.

San Isidro, San Borja, Lince, Jesus Maria ve daha pek çok semte gittim ya da kaldım. Tek tek anlatmaya değecek yerler değil, ama misal Lima’da uzun süre kalmak isterseniz Miraflores’e komşu San Isidro iyi bir seçim olabilir. San Borja ve benzeri mahalleler çok sakin ve Miraflores’e biraz uzaktalar. Lince, Jesus Maria yine yaşabilecek yerler. Lima’da çok yeri gördüğümü düşünüyordum taa ki San Cristobal tepesine çıkıp şehrin ne kadar büyük olduğunu, muazzam varoşları görünceye kadar. Şimdiye kadar ziyaret ettiğim her yer bana küçük gelmişti İstanbul’dan sonra ancak Lima başka. Hoş, şehrin yukarıda anlattığım kesimleri dışında diğer mahallelerle çok işiniz olmuyor. Yani İstanbul’a giden bir turistin Gaziosmanpaşa’yı, Bağcıları ziyaret etmediğini düşünürsek sizin de benzer mahalleleri görmenize gerek yok 🙂

Anticucho

Lima’da Anticucho bir klasik. Yürekler ızgarada…

Perulular mutfakları ile pek bir övünüyorlar. Çok merak ediyordum Peru mutfağını. Yaklaşık 4 ay Peru’da kaldım, şunu söyleyebilirim ki Peru mutfağı için çok iyi denilmesinin bence en büyük nedeni komşu ülkelerin mutfağının pek iyi olmamasından. Evet lezzetli şeyler var, evet en güzel ceviche’yi burada yedim, evet herkes yürek şiş yiyor, şimdiye kadar seyahatimde gördüğüm en iyi mutfak ama, burun kıvırdığım Trük mutfağının değerini daha iyi anladım. Bizim yemekleri özlediğimden değil ama özellikle sebze tüketimi Latin Amerika’da çok düşük. Burada da pek faklı değil. Evet kalbur üstü restoranlara giderseniz elbette sebze yemeği bulabilirsiniz ama herkesin gittiği, öğlen menüsü veren, standart restoranlarda sebze yemeği neredeyse yok. Bunu söylediğimde “e tabağın yanında salata var ya” diyip beni çıldırtıyorlar. Peru’nun farkı, hiç olmazsa evlerde biraz sebze kullanıyorlar. O da büyük şehirlere özel. Genelde hakim olan Ant Dağları mutfağı pilav, patates, camote (tatlı patates) ve yanında bir parça et. Budur. Sebzeyi sadece çorbada kullanıyorlar neredeyse. Chicharron, Kolombiya’da domuzun yağlı bir kısmı iken burada pişirme yöntemi. Derin yağda kızartmaya chicharon diyorlar. Domuz, balık, tavuk olabiliyor. En yaygın şeyler bu kızartmalar ve çevirme tavuk. Aman bu çevirme tavuklarıyla da bir övünüyorlar sanırsınız bir tek burada var. Hoş bazıları gerçekten çok lezzetliydi. Empanadalar Kolombiya’dakilerin aksine daha büyük ancak çok daha pahalı. Sandviç işi yaygın. Ördek ve hindi bizde pek yaygın değilken burada menülerde var. Tabii Peru genelinde sadece Lima’da bulabileceğiniz high-end, annemin deyimiyle beyaz masa örtülü restoranlarda her türlü mutfağı, füzyonu tadabilirsiniz. Sokak ızgaracıları da yaygın. Anticucho deniliyor, (misal Kolombiya’da chuzo deniliyor) çöp şişçiler şehrin her yerinde. En sevdiğim mahalle Barranco’nun meydanı gece bu sokak satıcıları ile (ambulante) doluyor. Yukarıda yazdığım gibi işin standardı yürek. Yanında tavuk, ciğer vs de var. Bize uygun yani 🙂 Lima’da benim için en güzel iki restoran Lince semtindeki cevicheci Ceviche de Ronald,  ve Barranco’da Canta Rana. En sevdiğim cafe, hatta tüm Lima’da en sevdiğim yer Buena Vista Cafe. Miralores’de Av. Pardo sonunda, deniz tarafında. Biraz gizli saklı ama bulduğunuza değecek. Wi-fisi genelde çalışmıyor 🙂

Help! Retrobar

Lima Barronca’daki Help! Retrobar’daki DJ Set. VW Camper 🙂

Gece hayatına gelirsek, tüm büyük şehirlerde olduğu gibi özellikle turistik alanda epey hareketli. Çoğu turistik ve vasat olsa da özellikle Barranco’da güzel yerler var. Gece hayatı geç başlıyor. Bir yere çıkacaksanız saat 10.00’dan önce pek bir hareket yok. Lima yine şanslı, büyük şehir olduğundan pub, kendi birasını yapan bira evleri vs var dolayısı ile zaman geçirebiliyorsunuz. Her türlü mekanı bulmak mümkün, sadece 18-21 yaş arasının gitti ucuz bira satan barlar da var, İstanbul’dan çok daha iyi gece klüpleri de. Hoş bence İstanbul’un bir gece yaşamı yok, o ayrı. Ayakta dikilip, elinde içki sağa sola bakmak gece çıkması oluyor. Burada insanlar dans ediyor. Barbarian, Otro Mundo bir kaç kez gittiğim biracılar, kendi biraları ve dünyadan biralar var(14-20 soles arası). La Cachina da saat gece 10-11’e kadar bar daha sonra insanların dans ettiği, sevdiğim bir mekan. Erken gidin, kapısında gereksiz kuyruk oluyor. Cachina’da frozenlar çok güzel (20 soles). Cachina’nın karşısındaki La Lupe shot denemek için uygun. Benim Lima’daki favori 2 barım şüphesiz Miraflores’deki Huaringas ile Barranco’daki Ayahuasca. Her ikisinde de bara oturabilirsiniz, salonları da çok geniş. Huaringas’in Maracuya Sour (passion fruit) muhteşem (25 soles). Ayahuasca’da Latin Amerika seyahatimde gördüğüm tasarımı en güzel barlardan. Girerseniz hemen kare şeklinde bara çöreklenmeyin, içinde biraz gezin. Renkli bir müze gibi. Alt kata da bakmayı unutmayın. Burada da kokteyller 25 soles civarı. Bir gece hostelde tanıştığım Kolombiyalılarla Miraflores’de Bizzaro’ya gittik. İki salonu var, birinde latin diğerinde elektronik çalıyor. Avrupa’daki gece kulüplerine benziyor, çok turist var. Benim sevdiğim bir tarz değil. Yine Miraflores’te La Destilería’ya gitmiştim. Güzel ve büyük bir bar, canlı müzik var ve dans edilecek küçük de olsa bir pisti var. Barranco’da El Dragon’da canlı müzik dinleyip dans etmek için gayet iyi. Yine Barranco’da Sargento Pimienta özellikle salsa severler için ideal adres. Salı geceleri canlı müzik ve salsa günü. Canlı müzik gece 12.00 gibi başlıyor. Help! Retro Bar Barranco’da canlı müzik etkinliği varsa gitmeniz gereken yerlerden biri. Özgün bir tarzı var.

Barranco

Lima’da en sevdiğim semt Barranco oldu.

Lima’da ulaşım biraz zorlu. Eğer Miraflores’ten çıkmayacaksanız, her yere yürüyebilirsiniz. Barranco ya da diğer yerlere gitmek için en iyi seçenecek taksi, hele 2-3 kişiyseniz. Lima (hatta Peru genelinde) taksi sancılı bir konu. Öncelikle taksimetre yok, gideceğiniz her yer için pazarlık yapmalısınız. Taksilerin yarısı berbat durumda. Ancak eski araca binerseniz daha az ödüyorsunuz. Bir yere taksiye binmeden önce mutlaka bir tanıdığa sorun yaklaşık fiyatları. Taksi için emniyetli yöntem akıllı telefon uygulaması kullanmak. Latin Amerika’nın en yaygın uygulamalarından Easy Taxi burada da var. Ancak her zaman daha pahalı. Diğer popüler ve benim hep kullandığım TaxiBeat. Uber de epeyce yaygın. Her üç uygulamayı da çeşitli seferler kullandım. EasyTaxi hep en pahalı. Uygulama ile çağırdığınız takside pazarlık şansınız olmuyor, ya da ben beceremedim. Yoldan çevirdiğiniz taksi ile konuşup pazarlık yapabiliyorsunuz. Miraflores içi 5-7 Soles, Miraflores – Barranco 7-10 soles. Merkez – havalanı 50 soles. Taksilerde sahte para değiştirme çok yaygın aman dikkat. Benim başıma geldi, Lima’ya ilk indiğimde, uykusuzluktan ölür haldeyken, eleman 50lik banknotumu değiştirdi. Taksi haricinde ulaşım alternatifleri şöyle: Hemen hemen tek bir hattan ulaşan bir metrobüs hattı var. Ancak kuzeyden güneye gidiyor ve şehrin geneline ulaşmıyor. Misal Lima’da 3 kere görüştüğüm arkadaşın metrobüs kartı yoktu. İstanbul Kart gibi bir kart, 5-6 soles’e alıp içine kontör dolduruyorsunuz sadece metrobüste (Metropolitano) geçiyor. Metrobüs bileti 2.5 soles. Biraz pahalı minibüse göre. Şehrin diğer tarafına bir metro hattı var. Yine tek bir hat. misal hiç işim olmadı. Tanıştığım insanlar da hiç kullanmıyor. Metro ve metrobüs bağlı değil. Taksi, metrobüs, metro harici tek ve en yaygın ulaşım minibüs ve otobüsler. Gerçekten çok karışık bir sistem var. Çok fazla hat var. Minibüsler bizdeki eski sistem, muavinli, genelde tıka basa dolu, trafikte dur kalk giden, yol açıksa sizi Türk minibüs ve şoförlerini özleten cinsten. Genelde hatlar 1.5 sol (bizdeki 1.5 TL karşılığı). Biraz ezber işi. Minibüslerin dışında geçtiği ana noktalar yazıyor. Ben bir süre sonra yaklaşık istediğim yöne gidenlere binmeye başladım. Kesin hassasiyetle bir yerden bir yere gitmek için birilerine sorun ve maps.me kullanın. Şehrin ana arterlerini öğrenmek faydalı oluyor. Minibüsler ve otobüsler her yerde durmuyor bizdeki dolmuşlar gibi. Duraklar harici yolcu indirmek bindirmek yasak ama duraklar çok uzak değil.

Cafe Buena Vista Lİma

Lima’daki favori yerim Cafe Buena Vista

Alışveriş konusuna gelirsek. Lima’da çok sayıda alışveriş merkezi var. Hem uluslararası hem de lokal markalar var. Fiyatlar ucuz değil. Otantik bir şey alacaksanız bunun için özel pazarlar var, Inka Pazarı vs gibi. Kendime tişort aradım. Spor mağazalarına girdim. Sadece antreman ağırlıklı ürünler var. Misal üzerinde adidas’ın 4 tane ayakkabı modeli, bunların açıklamalarının olduğu ve kocaman adidas Climacool yazan tişort var. Yani adidas mağazasındaki elemanın giyeceği bir şey aslında. Ben niye adidas billboardu gibi dolaşayım? Nike’ta da durum farklı değil, “Just do it” deler hala. Converse basic baskılı t-shirtler 70 TL civarı. Ancak çeşit çeşit tayt var. Latinler vücutlarına bakmadan tayt giydiklerinden burada büyük bir pazar 🙂 En nihayetinde büyük şehir her şey bulunur herhalde. Miraflores’deki alışveriş merkezi Larcomar‘ın deniz manzaralı güzel cafe ve restoranları var misal Mango‘s gibi.

Pisco Sour and Algarrobina

Pisco Sour en meşhur kokteyl olsa da tatlı seviyorsanız keçiboynuzlu Algarrobina da enteresan. Benim çok hoşuma gitti.

Lima’da konaklamak çok fazla yer var. Her bütçeye uygun olarak hostel, airbnb, oteller var. Miraflores’te hosteller 35-50 soles arası, denize yakın evlerde airbnb odalar 65-80 soles arası. Uzun süreli kalmayı düşünürseniz Miraflores’te iyi bir evde, denize yakın tarafta aylığı 300 USD. (her şey dahil). Şehri tanıyana kadar 1-2 gün Miraflores’te kalıp sonra bütçenize göre başka semtlere geçebilirsiniz.

Seyahatim boyunca Lima’ya 3 kez uğradım. Gri Lima ismi Lima’nın sürekli bulutlu ve gri havası için verilen çok uygun bir isim. Hemen hemen hiç yağmur yağmayan şehirde yağsa da bizdeki ahmak ıslatan gibi hafif bir yağmur var. Yılın 7-8 ayı gri olan şehre yazla birlikte güneş de geliyor. İmkanınız varsa Lima’yı yazın ziyaret edin derim, yaz derken güney yarı kürenin yaz aylarından Ocak-Şubat bahsediyorum.

Leave a Reply