Kaplumbağalarla yüzmek için: Akumal

Akumal

Iguana and crab crossing. Hayvanların doğal ortamı burası 🙂

Tulum’dayken bir diğer gezgin Volkan’dan ( https://onewaytickettocubatr.wordpress.com) aldığım tavsiye ile minibüse atlayıp Akumal’a gidiyorum. Bunlara collectivo deniliyor, bu sıcakta olmak isteyeceğin tek yer. Klimalı minibüsler. Playa del Carmen-Tulum arası gidiyorlar. Akumal’da indiğimden yerden 1 KMlik bir yürüyüşle plaja geliyorum. Durum vahim. Kepçe ve kamyonlar var yosun temizliği için.

Yine de Akumal Dive Center’a gidip şnorkel ve palet kiralıyorum, az yosunlu bir yerden suya giriyorum. Amaç deniz kaplumbağalarını görmek! Biraz gidiyorum ve şansıma bir tane görüyorum. Şahane yaratık. Suyun altında otluyor, yüzeye çıkıyor, tekrar otluyor. Uzaktan bakıyorum. Hayvanları takip etmek yasak. Sonra biraz açıkta fıldır fıldır gezen bir çifte işaret ediyorum

Akumal

Ben oradayken Akumal sahilindeki yosun temizleme çalışmaları.

Belli ki bir şey bulmaları mümkün değil. Geliyorlar hayvanın başına, dibine giriyorlar, peşinden takip ediyorlar foto makinesiyle. Meh. Daha sonra kimseyi çağırmadım yanıma. Şanslı günümdeydim, 3-4 tane kaplumbağa gördüm, hani oldukça iriydiler. İşte o zaman elimde bir su altı kamerası olmadığına çok hayıflandım. Biraz etrafta balıklara baktıktan sonra toplam 2 saatlik yüzüşü bitirip Akumal’dan ayrıldım. Akumal’a giderken yolda bir çok kişi size kaplumbağa turu satmaya çalışıyor. Turluk bir durum yok, herkes aynı yerde yüzüyor zaten. Hatta kendi şnorkel setinizle gelirseniz kimseyle muhatap olmadan denize girip bu harika hayvanları doğal ortamlarında görebilirisiniz.

Leave a Reply