Şehirden kaçış:Santa Fe de Antioquia

2 aydır yakınındaydım, sonunda günübirlik de olsa Santa Fe de Antioquia’ya gidebildim. Herkesin bahsettiği Antioquia bölgesinin şirin kasabası günübirlik bile olsa görülmeye değermiş.
Ne zamandır gideceğim, hep üşeniyorum. Altı üstü Medellin kuzey otogarından otobüse bineceğim, iki bilemedin iki buçuk saatte gideceğim. Gezip geleceğim. 1 aydır planlıyorum, ha bugün ha yarın, hafta sonu olmaz, tatillerde olmaz derken bu zamana kadar sarktı. Önceki geceden tamam artık yarın gideyim dedim ama sabahına yine bir geç kalktım, duş, kahvaltı derken 11.15 gibi terminale gidebildim.
Santa Fe de Antioquia Map

Santa Fe Medellin’in kuzeybatısında kalıyor.

Sonraki otobüs 12.00’deymiş. Çaresiz aldım bileti. Terminalde ve kahve ve etli empanadayı ( kahve+su+empanada 5500COP) lüpleyip kalkış saatini bekledim. Santa Fe’ye gitmek için Sotrauraba ya da Transportes Gomez Hernandez firmalarını kullanabilirsiniz. Yazıhaneleri yan yana, terminalde 19-20 numaralı bilet gişeleri. Tek yön gidiş otobüs için 9000 COP, colectivo yani küçük minibüsler için 14000 COP. Otobüsle yol 2 saatten fazla sürüyor, colectivolar biraz daha hızlı gidiyor. Giderken San Jeronimo’ya uğruyorlar ancak sadece yolcu indiriyorlar dolayısı ile bir tuvalet molası yok. Yol, buranın yeryüzü şekline alışmış kişiler için çok cazip değil. Bazı kasabalar, dağlar geçiliyor, çok ilginç değil. Kitap okumak ya da uyumak tercih edilebilir.

Santa Fe, tam adıyla Santa Fe de Antioquia, bu bölgenin Medellin’den önceki başşehri. Halen bozulmamış kolonial evleri, yoğun akıcı meydanı ile Medellinlilerin kaçamak yeri. Eğer özel bir durum yoksa kalmaya gerek yok, günübirlik gezilebilecek bir kasaba. Sorduğum Kolombiyalılar da aynısını söyledi, bir aile etkinliği, arkadaşlarla özel bir toplanma yoksa Santa Fe de Antioquia’de kalmak gerekli değil. Ancak kalmayı düşünürseniz de havuzlu güzel oteller var eski koloni binalarından dönüştürülmüş.
Sabor Espanol Santa Fe de Antioquia 'daki kalbur üstü restoranlardan.

Sabor Espanol Santa Fe’deki kalbur üstü restoranlardan.

Gider gitmez önce biraz kasabada turlayıp, önceden gözüme kestirdiğim bir İspanyol restoranına gidip yemek yedim. Sabor Espanol geniş bahçesi, menüsündeki bazı İspanyol şarküteri ürünleri ve paellaları ile varsa İspanya özleminizi biraz yatıştırır. Ana yemek yerine tapas (hatta ekmek üstü olduğundan hepsi pinxtos diyebiliriz) jamon serrano, chorizzo ve manchego peyniri söyleyip, o sıcakta ilaç gibi gelen bir sangria sipariş verdim. Toplam 35000 COP ödedim.  Tek kişilik paellalar 40.000’den başlıyordu. Jamon yemek için Sierra Nevada’nın 2000 metre üzerindeki köylerine, paella yemek için Valencia’ya gittiğim geldi aklıma, paellaya hiç bakmadım.  Burada diğer göze batan restoranlar Porton del Parque ve Fuego (Uruguay).

Santa Fe de Antioquia Puente del Occiente

Puente del Occiente ve onu koruyan Bakire Meryem

Santa Fe de Antioquia’nın görülecek başlıca iki yeri var. İlki, kasabanın 10 dakika dışındaki meşhur Puente del Occidente köprüsü (Batı köprüsü). 1895 açılan asma köprü 300 metre uzunluğu ile zamanında Latin Amerika’daki en uzun köprüymüş. 1978’de ulusal anıt ilan edilmiş. Cauca nehrinin iki yanını bağlayan ahşap asma köprü ilk önceleri sadece yayalar içinken, şu anda araçlara da hizmet veriyor. Köprü dar ve taşıma kapasitesi sınırlı olduğundan aynı anda sadece tek yöne trafik veriliyor. Köprünün iki bacağındaki görevliler 5 dakikada bir trafiğin akışını değiştiriyorlar.

Santa Fe de Antioquia'deki Puente del Occidente hala ahşap hali ile hizmet veriyor

Puente del Occidente hala ahşap hali ile hizmet veriyor

Buraya gitmek için, eğer aracınız yoksa merkezden tuk tuk kiralayıp gidebilirsiniz. Gidiş-geliş ve 30 dakika bekleme için 15.000 COP alıyorlar. Gitmeden önce yemek dediğim restorandaki garsona sordum, 15-20 bin arasında isterler dedi. Sorduğum şoför 15 bin diyince pazarlık yapmadan bindim. Köprüye uzak mesafede durup biraz bilgi verdi şöför/rehberim. İspanyolcasını çok az anladıysam da kafa sallayarak dinlemeye devam ettim. Daha sonra köprüye geldik. Ben köprünün batı ayağındaki Meryem Ana tarafında indim, tuktuk köprüden karşıya geçti ve beni orada bekledi. Güzel bir manzara için 20-30 metre yükseklikte bulunan ve köprünün koruyucusu olan Virgen Mary heykelinin bulunduğu sete tırmanabilirisiniz. Mesafe çok uzun değil ama çok dik. Aşağı sarkıtılan bir ip yardımı ile kendinizi ilk seviyeye çekiyorsunuz. Sonrası keçi misali.

Köprüden geçerken tuktuk içinden böyle gözüküyor.

 

Gerçekten güzel bir manzarası var köprünün. Köprünün bulunduğu coğrafya çorak ve pek renkli değil ama ahşap asma köprüye bakmanız ve gelen giden araçları izlemeniz yeterli. Fotolarımı çektikten sonra köprüden yürüyerek karşıya geçtim ve bekleyen şöförüm beni merkeze geri getirdi.
Plaza de Santa Fe de Antioquia

Santa Fe meydanı zaman geçirmek için harika. İster kitap oku, ister etrafı seyret. Tek sıkıntı, biraz sıcak


Santa Fe de Antioquia’nın diğer görülecek önemli yeri plaza yani meydanı. Tüm kolonial kasabalar gibi Santa Fe’nin de kasabanın merkezini oluşturan bir meydanı var. Meydanın ortasındaki parkta bir çok satıcı ve bir süs havuzu etrafında ise masaları dışarı atmış büfe ve restoranlar var. Bir cephede ise katedral var. Kasabanın arnavut kaldırımlı sokaklarını turladıktan sonra meydanda, katedrali karşıma alacak şekilde oturdum ve Santa Fe’nin cehennem sıcağından yanan bedenimi bira ve michelada ile serinlettim. Oturup gelene geçene bakmak oldukça eğlenceli. 10 dakikada geçenleri yukarıdaki videodan hızlandırılmış şekilde izleyebilirsiniz. Bir perşembe gününe göre kalabalıktı ama bu tip kasabaların en eğlenceli zamanları Cuma ve Cumartesi akşamları olduğu hep söylenir. Artık başka bir kasabaya dedim, saati akşam altı edince kalktım ve terminale gittim.

Maalesef otobüsler bitmiş ya da yer yoktu ama daha önceden aldığım bilgiye göre colectivoların gece geç saate kadar çalıştığını bildiğimden dert etmedim. Bir süre sonra bir minibüste kendime yer buldum ve hızlı, yer yer tehlikeli bir yolcuktan sonra Medellin’e geldim.
Erken bir otobüsü yakalayıp, gider gitmez dönüş biletini alıp (minibüslere binmek biraz zor oluyor kalabalık olunca) çok keyifli bir gün geçirilebilir. Tüm yakın kasabalarda olduğu gibi hafta sonu hem kasaba kalabalık oluyor, hem de dönüş trafiği oluyor.

Leave a Reply