Musluktan su içmek

Başlık ilgisiz gelebilir. Benim gibi 35’in üzerindeki İstanbullular belki hatırlar, çocukluğumuzda top oynayıp gelip musluktan kana kana su içtiğimizi. Türkiye’nin herhangi bir yerinde hala musluktan su içilebiliyor mu bilmiyorum ama radyasyonlu çayı içip bir şey yok ki diyen yetkililerin olduğu ülkede kimse, en azından aklı başında kimse açıklanan test sonuçlarına inanmaz.

Latin Amerika seyahatim sırasında şimdilik sadece Meksika, Guatemala, Nikaragua, Honduras, Belize, Kosta Rika ve Panama’ya uğradım. Hatırladığım kadarıyla hiç birinde musluktan su içilmiyor. Yanınızda sürekli kapalı su bulunması zor bir durum. Tuvalet kağıdı gibi, sürekli gözetmeniz gerekiyor. Evde su var mı? Hostelde su var mı? Mataramda su var mı? Gece odanıza geldiniz. Belki içtiniz belki gece çok yediniz ve deli gibi susadınız. O an aklınıza geliyor “Ah ya, dönerken su alacaktım!” Ama unuttunuz. Saat olmuş gece 1-2. Hiç bir market (ki genelde Çin marketi, Çinlilerin Orta Amerika’daki iş yeri sayısına inanamazsınız) açık değil. Hay aptal kafanız. Gece boyu açık bir yer var ama 15 dk yürüme mesafesi. Musluktan içip adını bilmediğiniz hastalıklara yakalanma riskiniz var, bağışıklık ve sindirim sisteminiz oranın yerlileri gibi değil. En iyi ihtimal ishal olursunuz. Riski almıyor, zar zor geldiğiniz odanızdan çıkıp o dükkana gidiyorsunuz.

Yukarıdaki durum bana 1-2 kere oldu. Eminim ki seyyah arkadaşların başına da sıklıkla gelen bir durumdur. Sadece bulundurma sıkıntısı değil, Kosta Rika ve Panama gibi ülkelerde kapalı su (diğer her şey gibi) epey pahalı. Anlatmak istediğim, musluktan su içebilmek çok büyük bir lüks. Ne kadar büyük lüks olduğunu gezerken hatırlıyorsun. Neden hatırladım bunu, neden yazdım “musluktan su içmek” diye? Çünkü Medellin’in en büyük artılarından biri musluktan su içilebilmesi. Burada yazdığım Medellin’i İstanbul’dan iyi yapan 11 sebep yazımın belki en tepesine eklemem gereken maddeyi, 2 aydır çok alıştığım, kanıksadığım için unutmuşum. Susayınca doldurup musluktan içiyorsun. Restoranlarda da kapalı su yok. Şahane bir olay. Kolombiya’da kuzeyde iki şehre Cartagena ve Santa Marta’ya gittim. Her ikisi de deniz kıyısı. İkisinde de musluktan su içilmiyor. Bogota ve Cali’deki durumu bilmiyorum, gidince göreceğim.

Bu yazı hayatında musluktan su içmemiş jenerasyona çok anlamsız gelecektir. Hep derler reklamlarda, su hayattır. Burada hayat musluktan akıyor ve bedava.

Leave a Reply