Medellin’de yaşamak size kaça patlar?

3 haftadır Güney Amerika’ya giriş şehrim olan Medellin’deyim. Bir süre daha kalacağım. Önceki yazıda burada neleri sevdiğimi anlatmıştım. Şimdi de olur da buraya gelmek isterseniz maddi olarak nelere hazırlıklı olmalısınız, kısaca “Abi orada kaça yaşanır?” sorusunu cevaplamaya çalışacağım kısa tecrübeme dayanarak.

Medellin 2.5 milyonluk büyük şehir. Büyük derken, daha önce gördüğüm Orta Amerika şehirlerine göre. Turist gelmesine rağmen misal Cartagena gibi turistik bir şehir değil. Bu yüzden şehirde skalanın her iki ucunu bulmak mümkün. (Benzetmelerden vazgeçmemiş olsaydım Sultanbeyli de var, Nişantaşı da derdim).

1 TL yaklaşık 1000 Kolombiya Peso’su (COP) Dolayısı ile 3 sıfır atınca % 1-2 farkla TL’ye denk geliyor. Hesap yapması çok kolay. Asgari ücretin 654 TL olduğu ülkede, gördüğüm yerlerden yola çıkarak söylüyorum, bu paraya yaşayabilirsiniz ama büyük sürünürsünüz. Şehri çevreleyen dağlardaki favela benzeri mahallerde belki bir oda bulursunuz, her gün de patates, yuca yersiniz. Bu mahalleye daha sonra döneceğim.

Şaka bir yana, her şehir için uyguladığım kriter, “burada ayda 1000 ABD doları ile yaşanır mı” sorusunun cevabı: Çok iyi yaşanır. 1000 dolar yaklaşık 3 milyon COP ediyor.

Asgari ücreti söylemiştim. Metro bileti 2000 COP (2TL), minibüsler 1900 COP, taksi 2700COP’dan başlıyor ve çok pahalı değil özellikle 2-3 kişi bölüşüyorsan. Yaklaşık 10-12TL’ye şehir merkezinde her yere gidebiliyorsun. 2 hatlı bir metro var, dolayısı ile durağa uzaksan metroya minibüse binmek lazım. İki kişiysen taksiye binmek daha mantıklı oluyor.

Parque Lleras'ın hafta sonu durumu Foto: http://colombia.destinosdeamerica.com/

Parque Lleras’ın hafta sonu durumu
Foto: http://colombia.destinosdeamerica.com/

Gelelim konaklamaya. Medellin’de yukarıda yazdığım gibi çok lüks popüler mahalle de var, uzaktan baktığında girmesek mi diyeceğin yerler de. Yazacağım fiyatlar tüm faturalar dahil mobilyalı daire fiyatları. Buranın en popüler, en pahalı mahallesi El Poblado. En mehşur yeri Parque Lleras. Bu küçük ve önemsiz görünen parkı meşhur yapan çevresindeki restoran, bar ve diskotekler. Tüm Gringoların genelde kaldığı, şehrin yabancı popülasyonu en yüksek olan, çokça estetikli Kolombiyalının olduğu, “az sayıda estetiksiz olanların da kendilerine sponsor olacak gringo aradığı” (bir Medellinli kadından alıntıdır) yer. Geceleri oldukça hareketli. Bu parkın civarında konaklamak pahalı. Bir de El Poblado’nun tepelerinde, arabasız (ya da taksisiz) ulaşılamayacak bölgelerde bizim Ağaoğlu binaları gibi siteler var. Şehrin en pahalı yerleri. El Poblado’da kiralar 2.500.000 COP’dan başlıyor ki burası merkezin dışında kalır, 6-7 milyon COP (6-7bin TL) ye kadar gidiyor. Gel gelelim burada yaşamak istemezsiniz. Bunun bir tık altındaki mahalleler Envigado, Laureles, Conquistadores çok daha sakin, daha lokal, daha ucuz bölgeler. Benim kaldığım mahalle Laureles ve mahallemi oldukça seviyorum. Buralarda bizim bildiğimiz ev gibi evler, yani iki odalı, düzgün banyo tuvaletli vs, 1.250.000’den başlıyor, 3.000.000 TL ye kadar geliyor. Hala biraz fiyatlı 1000 dolar için. Bu mahallelerin dışına çıktığınızda ki çok uzun mesafelerden bahsetmiyorum, her mahallerinin 2-3 KM dışında daha düşük seviyeli mahalleler var. Buralarda mobilyalı ev bulmak zor olabilir ama boş evleri 700.000 COP’tan itibaren bulabilirisniz. Ki hala iyi mahallelerdeyiz.

Tüm bu mahallelerde paylaşımlı evler bulabilirsiniz benim yaptığım gibi. Şu anda Kolombiyalı bir çiftin ev sahibi olduğu olduğu 3 odalı bir evde kalıyorum, bir odada Amerikalı bir çocuk kalıyor. Çiftin kendi ebeveyn banyosu var, ben Chris ile gayet düzgün bir banyoyu paylaşıyorum. Tek başına kalırsan odada aylık maliyeti 450.000 COP. Yemek hariç her şey dahil, sıcak su, internet, elektrik. Burada misal temizlik dert çünkü ev sahibi genç bir çift. Ama çoğu paylaşımlı evde genelde haftada 1 temizlik, 24 saat kapıcı, bazılarında havuz, yüzme salonu vs dahil. 300.000 COP’dan (300 TL) yukarı doğru çıkıyor fiyatlar. El Poblado’da çok şık bir evde kalmak isterseniz 750.000 COP civarına gayet havalı bir odanız olabilir. (750 TL) Tabii şansınız varsa genişçe bir evde, tuvaleti banyonu içinde bir stüdyoya da denk gelebilirsiniz. İtalyan arkadaşımız Luca 650.000 ödüyor, her şey dahil ve gayet güzel bir semtte oturuyor. Evet, mutfağı banyosu vs biraz daha basit ama fiyat performans üst düzey. Erol misal, diğer gezgin arkadaşımız, çok merkezi ama bir o kadar sakin bir yerde 1 oda 1 yatakodası küçük bir yere 1.200.000 COP ödüyor. Bu fiyatlar benim gezdiğim iyi mahallelerde. Daha da ucuza bulunabiliyor. Misal gezdiğim şehirlerde şehir merkezinin (centro) tercih edilmediği tek yer burası. Şehir merkezi daha az güvenli.

Kalacak yer seçimi burada ne yapmak istediğinizle de alakalı. Misal, Luca, Erol İspanyolca dersleri için UPB üniversitesine gidiyor, dolayısı ile üniversiteye yakın yeri seçiyorlar. Sedat ise El Poblado’da oturuyor ve kendisine daha yakın EAFIT üniversitesinde ders alıyor.

Benim seçimim Laureles ya da Conquistadores olurdu, hem okula yakın, hem de lokal gece hayatının merkezi 33 ile 70. sokaklara 😉

Bu rakamların ardından hostel fiyatlarını vereyim de kira fiyatları biraz daha otursun. İlk önce Belen, Malibu’da International House’da kaldım, geceliği 8.5 dolardı. 24 TL gibi. Daha sonra Laures’de Palmeria’da kaldım, geceliği 20-23 TL arasıydı. El Poblado’daki iyi yerler bunun da üzerinde 25.000’den başlıyor. Dolayısı ile tek başınıza kalıyor bile olsanız, 30×20=600 TL vereceksiniz en iyi ihtimal, o da hostelde. Eğer hostelde kalmak için özel bir sebebiniz yoksa (tanışmak, sosyalleşmek vs) odaya çıkmak çok daha iyi bir fikir. Bu arada herşey dahil oda ve ev fiyatları kaç kişi kalacağınıza göre değişiyor. Fiyatlar ikinci kişi için 150-200.000 COP yukarı çıkıyor. Sebebini sorunca iki kişi daha çok su, elektrik, gaz kullanır oluyor. Haksız değiller.

Buraların Migros'u Exito. Sarıyı takip et.

Buraların Migros’u Exito. Sarıyı takip et.

Peki ne yiyeceksiniz. Medellin alışveriş merkezleri ve marketler açısından çok rahat bir şehir. Tüm ülkede olduğu gibi burada da en büyük market zinciri Exito. Bizdeki Migros modeli. Ama en sevdiğimiz D1, bu da Şok modeli. İyi mahallerde bizdeki gurme marketler benzeri Carulla, bazı mahallerde et, peynir, sebze ve diğer bir sürü şeyin satıldığı sürekli pazar/haller var. Sıralama olarak Pazar, D1, Exito, Carulla. Genelde sebze ve meyvelerin 500Gr fiyatı yazıyor etiketlerde. Kilo fiyatlarına bakarsak salatalık 2 TL, domates 3 TL, patates 2TL gibi. Bunlar market fiyatları. 400gr krem peynir 5TL, bira 2 TL, 20li poşet çay 4.5TL, ananas’ın kilosu 1.5 TL, mango, papaya 2-3TL, avakado 3TL, yarım kilo kıyma 6TL, 75lik Medellin Rom 30TL, 2.5lık kola 3TL gibi, kırmızı dolmalık biber 3 TL. Suyu yazmadım zira musluk suyu içiliyor. Bunlar Exito fiyatları. Sokaklardaki satıcılardan, pazarlardan daha ucuza almak mümkün. Yerli makarna 500gramı 2-3 TL ama yabancı iyi makarna 6 TL. Misal bizde Barilla’yı çok daha ucuza alabiliyorsun. 500lük zeytinyağı 10 TL (süper kalite değil). Zilyon tane tropikal meyve var. Zaten ben meyve severim derseniz, burada hayat kolay. Türkiye’deki çoğu şey var. Bir tek kereviz gizemini koyuyor. Sadece ve sadece sapı var, kendisini göremedik.

Desayuno Paisa

Klasik Paisa (Medellin) kahvaltısı.

Dışarıda yerim derseniz, seçenekler şöyle. Hamur işi ve pastaneler çok yaygın. Pastel ve empanadalar, bizim poğaça ve açma benzerleri çok yaygın ve güzel. İsmini öğrenemediğim zilyon hamur işi var. Kimi kızartılmış, kimi fırınlanmış. Bunların tanesi 1000 COP ile 2000COP arası değişiyor. Yukarıda yazdığım gibi meyve yaygın. Sokakta soyulmuş dilimlenmiş eyvenin porsiyonunu 1000-1500 COP (1-1.5TL) alabiliyorsun. Tabii ki arepa var. Bu mısırdan yapılmış kalınca lavaş gibi bir şey, bazen içine bazen üzerine malzeme konuluyor. Standardı tereyağ ve peynir ama yumurtadan sosise her şeyli olabiliyor.

Bandaje Paisa

Medellin’in kralı, Bandaje Paisa. Tek kişi zor yersiniz. En iyi yerde 25 TL, diğer yerlerde 13-18 TL arası

Sokakta en çok sosisli sandviç ve salchipapas dedikleri patates kızartmasının üzerine dilimlenmiş sosis satılıyor. Bunlar 3000-8000COP arası değişiyor. 8 TL ye yediğim bir sosisli vardı ki, yemek gibiydi. Yöresel kahvaltı arepa, peynir ve yumurta ya da pilav-fasulye arepa 4-6 TL civarı. Her restoranın öğlen menüsü var 7-10 TL arası değişiyor. Restoranlar mahalleye göre ve içeriğe göre değişiyor.

Evi buldunuz, internetiniz de var, karnınızı doyurdunuz, ihtiyaç piramitinin alt katı tamam. Şimdi dışarı çıkma zamanı. El Poblado’da barda 33lük biralar 5-10TL arası. Bunu yerinde marketten 2.5TL’ye litrelik bira alıp parkta içmek ve etraftakilerle sohbet etmek daha eğlenceli bir tercih olabilir. Bir şişe ve 3-4 bardak, her şişe bittiğinde sonraki gidip alır. Aguardiente ve Rom’u da aynı şekilde paylaşaiblir, özellikle Cuma geceleri inanamayacağınız bir kalabalıkla birlikte parkın tadını çıkartabilirsiniz. Diğer iyi mahallerde restoran ya da barlarda bira 4-6TL arası. Marketlere 10-30 TL arasına şarap bulmanız mümkün. Özellikle D1’de 15TL ye satılan Quintas Merlot sarap, Milano’dan gelen Luca’dan tam not aldı. Kendisi acayip makarna yapıyor ya. Bir İtalyana denk gelirseniz mutlaka yapışın.

Medellin insanı, kadını erkeği gayet sıcak. Dışarı çıktığınızda birileriyle konuşmanız, tanışmanız kolay. Hele biraz İspanyolca biliyorsanız çok daha iyi. Gece ilerledikten sonra herkes diskoteklere gidiyor. Burada diskotekler genelde Crossover müzik çalıyor yani Salsa, Bachata, Merengue, Reggeaton ve bilmediğim başka türler arasında sürekli geçiyor. Biraz dans bilmeniz çok ama çok faydalı olacaktır. Hatta İspanyolca’dan daha faydalı olacaktır. İstediğiniz herkesle dans edebilirsiniz. Kimseden hayır cevabı almazsınız. Burada dans ayrı bir kültür, ayrı bir iletişim dili. Buna ayrıca bir yazı gerek. 33. ve 70. caddelerde güzel yerler var. Tabii El Poblado civarında da var. Burada hem lokalleri hem turistleri görebilirsiniz, 33 ve 70’de ise genelde hep lokaller var. Mekana ve saate göre giriş ücreti olabiliyor, El Poblado’da 10TL, 70.caddede bir yerde 5 TL ödediğimi hatırlıyorum. 33 de gittiğimiz yerlerde ise hiç vermedik. Girerken kimlik kontrolü ve silah araması var 🙂 Medellin kadınlarını dünyaca meşhur. Estetik yaygın olsa da evet, çok sayıda güzel kadın var. Ancak şöyle de bir kültürleri var, bir Latina ile dışarı çıktığınızda herşeyi siz ödersiniz. Kendinizi kötü hissetmeyin. Önceden uyarayım 🙂 Etrafta çok güzel kadın olduğu için Medellin kadınlarının çok kıskanç olduğunu söylüyorlar. Elinizi verirseniz, kolunuzu kaptırabilirsiniz.

Diğer bilgiler;
İspanyolca eğitimi için İspanyolca okulları olsa da en popüler adresler iki özel üniversite UPB ve EAFIT’in İspanyolca programları. Sınıf dersleri 20 saati 480.000 COP civarı. Saati 25TL’ye geliyor. Üniversite hocalarından özel ders almak isterseniz saati 50.000 COP gibi (50TL). Bu fiyatlar, Guatemela ile karşılaştırınca çok pahalı, saati 5 dolara birebir ders alıyorsun Guatemala’da. Ancak tanıdık öğretmen bulup saati 25TL’ye özel ders almak da mümkün 🙂
Dans dersleri yine mahalleye göre değişiyor. Laureles’de Solo Ritmos‘ya gitmeye başladım, özel 4 saati 100.000 COP, 8 saati 170.000COP. El Poblado’daki DanceFree‘de ise saati 50TL ye geliyor. Ancak burada grup dersleri var. Sosyalleşmek için iyi bir alternatif.

Spor salonu üyelikleri aylık 100 TL civarı. Havuzlar çok yaygın ama ücretlerini bilmiyorum. Sıkıntı, bazı havuzlar için burada Speedo denilen kısa latex mayolar şart. UPB üniversitesinde öğrenciysen, okuldaki havuzu ücretsiz kullanabiliyorsun.

Medellin’de hayat nasıl, neler olup bitiyor anlatan çok güzel bir site var. http://www.medellinliving.com/
Ev bulma konusunda ise çok efektif siteler ve facebook grupları var. CompartoApto’da yüzlerce belki binlerce kiralık oda ilanı var. Üniversiye yakın olan bazıları öğreniler için yemek servisi de içeriyor. http://www.compartoapto.com/
Medellin’de genelde ev/oda ilanları paylaşılan ancak expatlar için bilgi alışverişi imkanı da sunan facebook grubu Medellin Rooms, Apartments and Expat Info ki ben kaldığım evi buradan buldum. https://www.facebook.com/groups/510044409058180/

4 Comments

 • tamerasan 15/12/2015 Reply

  hay ellerine sağlık, işte blog böyle yazılır….
  merak ettiğim bir çok şeyi öğrendim sayende..
  teşekkürler..

  • Serhat 15/12/2015 Reply

   Rica ederim. Faydalı olmasına sevindim

 • Kemal 16/03/2016 Reply

  Bu yazıyı çok sevdim.Kolombiya ya gitme hayali kurarken ekonomik olarakda nasıl olur öğreniyorum.

  • Serhat 19/03/2016 Reply

   Teşekkürler!

Leave a Reply