Kolombiya’nın turistik kenti: Cartagena

Cartagena, Karayip kıyısında bulunan ve az olsa tarihi koloni yapısını korumuş merkeziyle Kolombiya’nın turizm merkezlerinden biri. Benim için önemi arepa ile tanıştığım yer olması.
Cartagena

Yaklaşan düşmanları işte böyle vuruyorlarmış karşılıklı iki kaleden.

Aslen soylu bir aileden gelen İspanyol Pedro de Heredia, bir savaşta ya da karışıklıkta burnundan yaralanıyor. O zamanın hekimleri mümkün mertebe düzeltiyorlar ve fakat kendisi intikam ateşinde yanıp, façasını bozan kişiyi ve adamlarını öldürüyor. Öldürdükleri de İspanyol. Cezadan yırtmak için yerlilerin yanına kaçıyor ve Cartagena‘yı kuruyor. Yürüyüş turu aldığımız rehberin anlattıklarından anladığım ve hatırladığım böyle. Karayip kıyılarında daha çok yerli halk yaşıyor. İspanya’da da Cartagena var, dolayısı ile Kolombiya’daki Cartagena (Kartahena okunuyor)’ya Cartagena de Indias, Yerlilerin Cartagena’sı diyorlar.

Cartagena

Gün batımda şehir merkezi başka bir kimliğe bürünüyor. Eski kolonial binaların bazıları güzel ışıklandırılmış.

Cartagena şehir olarak büyük ancak civcivli yeri Old City, yani eski koloni zamanından kalan merkezi. Güzelce restore edilmiş/ediliyor. UNESCO kültür mirasına girmiş. Koloniel yapı ne demek, İspanyollar gelip buraları işgal ettiğinde yaptıkları 1-2 katlı, genelde renkli, blok düzenindeki yapılar. Guatemala Antigua, Nikaragua Granada misal güzel örnekler. Bu merkezin etrafında bir sur var. Cartagena kıtaya önemli bir giriş noktası olduğundan ve buradan değerli madenler de sevk edildiğinden korsanları ve diğer memleketler için cazip bir şehir olmuş. 11 kilometrelik surdan bugün 7-8 KMsi ayakta. Bizdeki Hisarı, Anadolu Hisarı gibi aslına uygun olmayan şekilde yenilenmiş. Turistik amaçlı konulan topları da görmek mümkün.

Cartagena door

Cartagena’da kapılar ve tokmakları gerçekten görülmeye değer

Bu sur içindeki merkezde bir çok dükkan, restoran, bar ve gece kulübü var. Sadece sokakların arasında ve set üstünde gezmek bile eğlenceli. Özellike güneş batmaya yakın, binaların ve sokakların ışıkları yandığında dar sokaklarda, arnavut kaldırımlarında yürümek başlı başına bir keyif. Burada, merkezde yeni tip yapılara izin verilmiyor. Bir kaç modern binayı gösterdiğimizde rehber “Para her kapıyı açar” demekle yetindi. Evlerin çok karakterli kapı ve pencereleri var. Kapılar kocaman, çok havalı. At üzerinde girilebilsin diye tahminen. Ancak normal hayatta bu kapıları açıp kapamak sıkıntı olduğundan hepsinde küçük bir “günlük” kapı daha var. Binalara aşık olmamak elde değil. Gördüğüm en cool Rock Cafe‘lerden biriydi RC Cartagena. Çok da büyük olmayan bu merkezin dışına çıkınca etrafta yüksek binaları görüyorsunuz maalesef. 20-30 katlı rezidanslar Cartagena’ya skyline sağlasa da eski şehrin cazibesi yanına çirkin kalıyorlar.

Cartagena

Cartega’nın küçük marinası ve arkada büyükçe binalar.

Boca Grande bölgesinde sıra sıra binalar ve önünde çok da matah olmayan ince bir kumsal var. Eğer AirBnB’den ev bakarsanız büyük ihtimal buralarda çıkacaktır. Bazı büyük otellerin de olduğu bölge eski şehire çok yakın. Merkezdeki çok yüksek fiyatlardan kaçmak için buradaki otel/hotel/AirBnB evlerine bakılabilir. Ben merkezde bir otelde kaldım, bir seyyah için pahalıydı. Ancak merkezdeki hosteller de 15 dolar civarı olduğunu unutmamak lazım.

Merkezdeki meydanlar ve parklarda biraz zaman geçirmek lazım. Geceleri lokal insanların gösterileri oluyor. Bazıları Kadıköy meydanında ciyak ciyak söyleyen at hırsızı tipli çalgıcılar gibi berbattır belki ama anlamadığım için aval aval ağzım açık seyrettim dans gösterilerini. Çok güzel butikler ve hediyelik eşya satan yerler var. Yerli kültüründen beslenen çok orjinal el işi kıyafetler, aksesuarlar, objeler bulmak mümkün. Bir gezgin için alması taşıma uygun değil ama son ya da tek durağınız Kolombiya ise sevdiklerinizi sevindirebilirsiniz.
Kalamar, karides, ahtapot ve diğerleri. Deniz ürünleri kokteyli

Kalamar, karides, ahtapot ve diğerleri. Deniz ürünleri kokteyli

Cartagena’da benim için yemek içme olayı öncelikle Arepa. Arepa Kolombiya (ve Venezuela) için olmazsa olmazlardan. Meksika ve Guatemela’da tortilla neyse burada da arepa o. Mısır unundan yapılan genelde yuvarlak pişilerin içine tereyağ ve peynir koyuyorlar. Sokaktan alacağınız genelde budur ve 1000-1500COP civarı (1-1.5 TL) Çok lezzetli. İnsan olana 1-2 tanesi yeter. Restoranlarda söylediğiniz zaman daha büyükçe geliyor içine et, tavuk, peynir ne isterseniz konulabiliyor (5-7000 COP) Misal Sierve Maria kahvaltı için harika bir yer.  Belirtmeliyim ki Medellin’de sokakta satılan arepalar daha farklı. Diğer bayıldığım lezzet ise sokakta satılan deniz ürünü kokteylleri. Ceviche‘ye aşinaysanız, bunlar da çiğ deniz ürünlerinin pembe soslu hali. Tabii içinde limon koyduklarından, limon bunu pişiriyor diyorlar. Orta Amerika’da bazı çok şahane cevicheler yemiştim, buradaki “cocteles” de harikaydı. Nispeten biraz daha pahalı, küçük bardaktan büyük bardağa doğru gidiyor, 7-25 TL arası. Ancak tadı harika. Cartahen’da diğer bol bulabileceğiniz şey ise meyve. Çeşit çeşit meyveler soyulmuş ve genelde bardaklanmış halde satılıyor. Hem ekonomik hem sağlıklı. Avrupalı bir backpacker kızsanız 1500 COP’a bir öğün geçirirsiniz. Bana ise yemek sonrası tatlı niyetine ancak 🙂

Klasik Kolombiya mutfağı restoranları da yaygın. Corrienda denilen tam halk işi restoranlarda menu del dia, günün menüsü 7-10 TL arasında değişiyor. Menüde genelde çorba, içinde et olan karışık tabak ve içecek dahil oluyor. Ejecutivo denilen restoranlar biraz daha düzenli, klimalı (önemli bir faktör) ve bir tık daha pahalı, 15 TL gibi. Bunun dışında Hint restoranından Sushi’ye her türlü yemeği bulmanız mümkün. Tabii ki kahve memleketinde güzel kafeler de var. Özel değil ama Juan Valdez Kolombiya’nın Kahve Dünyası gibi bir zincir. Kahvelerini seviyorum. Cartagena’da klimalı yerler arasında olduğu için favorimdi.
Gün batımını izlemek için en güzel yer surların üstü.

Gün batımını izlemek için en güzel yer surların üstü.

Diğer şehirlerde insanlar genelde Cartage’nın güvensiz olduğunu, çok hırsızlık olduğunu söylüyor. Hoş Latin Amerika‘da ülkeler ve şehirler birbirlerine bok atıyorlar sürekli. Ben hiç bir sıkıntı çekmedim.  Sevmediğim durumlardan biri, burada taksilerde taksimetre yok. Öncelikle 1-2 kazıklanıp her yerin fiyatını öğrenmeniz lazım 🙂 Ancak merkezde kalırsanız taksiye pek bir ihtiyacanız olmuyor. Havaalanı da merkeze yakın ve sadece 10TL. Cartagena’ya uçakla gelebilir ya da yakın şehirlerden otobüsle ulaşabilirsiniz. (MedellinCartagena 10 saat).

Cartagena sahilde ama merkeze yakın plajları çok başarılı değil. Eski şehri görmeye gidilmeli. Hatırlatmakta fayda var, çok sıcak ve nemli. Kalacağınız yerin klimalı olmasına dikkat edin derim.

Leave a Reply