Dinlenme yeri: Barichara

Kolombiya’nın sevimli kasabalarından birisi de Barichara. Hani yapılacak çok bir şey yok ama dağların arasındaki bu küçük kasabanın kendisi güzel.

Barichara San Gil gibi Santander bölgesine, San Gil’e oldukça yakın. Sabah çok erken yollara düşüp günübirlik bile gidilebilecek bir yer. Yol bir saat sürüyor. Yoğun aktivityle geçen San Gil’den sonra biraz dinlenmek için kalmak üzere gittim. Şansıma çok güzel bir hostele denk geldim (Tinto Hostel) ve normalde bir gece kalacakken 2 gece kaldım.

Barichara

Barichara’nın taştan yokuşlu yolları ve merkez kilisesi

En iyi korunan koloni kasabalarından biri olduğu söylenen Barichara beyaz evleri, kiliseleri, mezarlığı, karıncaları, keçi eti ve ürünleri ile görülmeye değer bir yer. Arnavut kaldırımlı sokakları, tümü beyaz olan evleri, gece tüm evlerin önünde yanan sarı ışıkları çok değişik bir hava veriyor. Barichara yapılan başlıca aktivite yakındaki kasaba olan Guane’ye bağlanan taşlı yolda yürüyüş yapmak.

Barichara'nın ana kilisesi

Barichara’nın ana kilisesi

“Camino Real” çok eskiden bu yana iki kasaba arasındaki bağlantı olmuş. Çok zor olmayan, bir kaç yokuş dışında yokuş aşağı giden, etrafta kuşlar, büyük baş hayvanlar, tarlalar, ağaçlar göreceğiniz 5KM’lik bir hiking. Çok küçük bir yer olan Guane’de ise minibüse binip Barichara’ya geri dönüyorsunuz. Tabii geriye yürüyebilirsiniz de 🙂 Guane’de yapılacak pek bir şey yok. Ufak bir plaza var. Etrafındaki dükkanlarda Chicha satılıyor, fermente mısırdan yapılan boza benzeri bir içecek. Ben pek beğenmedim.

Camino Real

Camino Real’de 5 km boyunca size taşlı yollar ve ağaçlar eşlik ediyor.

Guane dilinde “dinlenilecek yer” anlamına gelen Barichara’nın merkezinde ise yapılabilecek bir kaç şey var. Öncelikle çok güzel bir kilisesi var. Kiliseyi geçince özellikle gün batımı izlemek için harika olan bir manzara izleme yeri var (mirador). Karşı sıra dağlara bakıp yanınızda getirdiklerinizi yiyip içebilirsiniz. Ama meydan (main plaza) ağaçlar içinde ve o sıcakta serinlemek için ideal. Meydan çevresinde bir kaç restoran var. Buradaki büyük kilise de estetik olarak güzel gözüküyor. Kiliseden yokuş yukarı kuzeye çıktığınızda yine eski bir chapel, içinde taştan heykeller olan bir park var.  Burada karınca son derece meşhur. Evet yemek için. Ben denemedim. Keçi eti de buraya özel lezzetler arasında. Et yemeyenleri  idare edecek bir kaç iyi vejeteryan restoran da var.

Barichara chapel

Barichara’da oldukça eski bir kaç tane küçük kilise, chapel var.

Eğer Santaner bölgesindeyseniz güzel bir günübirlik ziyaret olabilir ancak sadece burayı görmek için uzun yollar aşıp gitmenize gerek yok.

Leave a Reply