Cali

Dans dans dans: Cali

Kolombiya’nın Valle del Cauca bölgesinde bulunan Cali hakkında gezginlerin karışık duyguları var. Bir kısmı aşık oluyor, bir kısmı hiç sevmiyor. Cali’nin şehir olarak güzel olduğunu söylemek zor, ancak onu sevenlerin başlıca motivasyonu salsa.

Cali graffiti

“Jodido pero contento”. Yani fucked up but content. Yani Durum pek iyi değil ama yine de idare ediyoruz.

Tam adıyla Santiago de Cali, Kolombiya’nın Bogota ve Medellin’den sonra 3. büyük şehri. Ancak Caleñoluların hep dediği gibi “Cali es Cali lo demás es loma” yani Cali Cali’dir, gerisi tepe, dağ, kayadır. Dağların arasında ve yüksek rakımda bulunan Bogota ve Medellin’in aksine Cali daha alçakta ve geniş bir düzlükte yer alıyor.  Gezginler için Cali – Popayan – Pasto son düzlüğü Kolombiya’dan Ekvador’a karadan geçiş için en çok kullanılan rota. Dolayısı ile kuzeyden güneye, güneyden kuzeye gidenler mutlaka Cali’den geçiyor.

Plazoleta Jairo Varela

Cali’nin en önemli müzisyenlerinden Jairo Varela adına yapılan meydan ve dev trompet. Her bir koninin altında Varela’nın bir şarkısı çalıyor

Kolombiya’da bu kadar kaldıktan sonra Cali’nin kendine has bir havası olduğunu söyleyebilirim. Medellin kadar düzenli, organize, medeni bir şehir değil. Bogota gibi bir büyük şehir hiç değil. Ya da küçük koloniyal kasabalar kadar güzel değil. Ancak Kolombiya’nın genelinde olduğu gibi insanlar rahat, hatta diğer büyük şehirlere göre biraz daha rahat ve sakinler. Bunun en büyük sebebi Cali’nin sürekli 30 derece üstü olan havası sanırım. Diğer yandan da dans var. Daha önceki yazılarımda Kolombiya’da dansın ayrı bir yer olduğunu, ayrı bir iletişim dili olduğunu yazmıştım. İşte Cali, o Kolombiya’nın dans başkenti. Şehrin kendine ait bir salsa ekolü var, Salsa Caleña, ve diğer salsa tiplerinden, Cubano, Linea, NY, LA kesinlikle farklı. Çok daha hızlı, biraz daha akrobatik. Dans okulları, salsa kulüpleri ile Cali’nin en büyük turistik aktivitesi kesinlikle dans ve salsa. Bir süredir buradayım, hani başka da bir şey gelmiyor aklıma.

Çarşamba günleri Bare Punto’da çalan Big Band. 19 üyesi olan bir orkestra, salsa-jazz çalıyor. 

Dans denilince aklınıza ne geliyor bilmiyorum, Cali’de sadece salsa geliyor. Salsa müziği her yerde, restoranda, cafede, markette, takside, sokak satıcısında salsa çalışıyor. Bu derece seviyorlar. Tabii uygun şekilde dans etmeyi de biliyorlar. Cali’deki hemen hemen tüm yabancılar da onlara ayak uydurmaya çalışıyorlar. Cali’de hostellerin bile ücretsiz salsa grup dersleri var. Burada temel adımları öğrenip kendinizi pistte deneyebilirsiniz. Özellikle turistler burada sabah akşam dans etmeye çalışıyor. Haftanın her günü açık salsa barları var.

Bourbon St. Cali

Granada bölgesindeki Bourbon St özellikle salsadan sıkılanalar için alternatif

Çokça yabancıyla tanıştım uzun süredir Cali’de olan, gezerken uğramışlar ve kalmışlar. Dans dersleri alıp hemen her akşam dans etmeye çıkıyorlar. Çoğunluğu kadın. Şimdi şöyle bir durum var. Dansta yönlendiren erkek olduğu için iyi dans eden bir erkek  temel adım seviyesindeki bir kadınla bile rahatça dans edebilir. Kadınlar için bir avantaj. Eğer iyi dans eden bir erkek değilseniz, karşınızdaki kadın ne kadar ileri seviye olursa olsun, sadece temel adım ve dönüşlerle kalıyorsunuz. Kadınlar dans ederek salsa öğrenebiliyorken, erkekler için bu mümkün değil. Sadece dans klüplerinde dans ederken salsa öğrenen ve harika dans eden kadınlar var. Tabii yabancıysanız, güzelce bir kadınsanız, herkes sizi dansa kaldırıyor ve daha toleranslı oluyorlar.  Erkekler için böyle bir durum söz konusu değil. Eğer sadece salsa çalan salsa barlara giderseniz, insanların ne seviyede dans ettiğini görüp şaşırıyorsunuz. Bu gibi yerlerde iyi dans eden kadınlar da iyi dans eden erkeklerle dans etmek istiyor. Hatta “kötü dans eden bir erkekle dans edersem, iyi dans eden erkekler benimle dans etmez” gibi bir düşünceleri de oluyor. Yine de kimse kimseye hayır demiyor, herkes herkesle dans ediyor. Sadece salsa çalmayan diğer barlarda ise durum daha sakin, kimsenin nasıl dans ettiğinin bir önemi yok. Temel seviyede salsa, bachata, merengue bilirseniz çok eğlenebilirsiniz.

Cali’nin bayrak şarkısı Grupo Niche’nin söylediği Cali Pachanguero. Bu şarkıdaki “Cali es Cali lo demás es loma” ise şehrin sloganı.

Tin Tin Deo
, La Topa, Zaperoco, El Rincon adı en çok duyulan salsa barları. Şehrin dışındaki Menga bölgesinde de sıra sıra klüpler var. Bazı günlerde 6.000-10.000COP arası değişen giriş ücreti oluyor, genelde ücrete bir içki dahil. Bira 3-4.000COP arasında. Menga’daki Crossover barlarında tek bira alamıyorsun, şişe açtırman lazım, rum, aguardiente, votka vs, bunlarda da 40.000COP’dan başlıyor. (40 TL’den az). Her barın özel bir günü oluyor, misal en meşhur salsa bar Tin Tin Deo Perşembe’leri dolup taşıyor.

Manu Chao Cali

Cali’de Manu Chao’yu da yakaladık. Üniversite bahçesinde yağmur altında hareketli saatler geçirdik.

Ben şehrin kuzey batısı sayılabilecek San Antonio’da kaldığım için bu civardaki yerleri biliyorum ama Cali genelinde abartısız 100lerce dans mekanı olduğuna eminim. Cali’de çok sayıda dans okulu da var. Bu okullarda tek ya da eşinizle özel ders alabilir, okulların çok daha ucuz olan grup derslerine katılabilirsiniz. Kabaca saatlik fiyatlar tek kişi özel ders 30-50.000 COP, eşli ders 40-60.000 COP civarında. Grup derslerinin ise saati 5-10.0000 COP ya da aylık 50-60.000 COP.  Özel dersin avantajı hocanın sadece sana ve senin seviyene göre öğretmesi. Ancak hoca ya da asistan ile dans ediyorsun sürekli. Grup derslerinin avantajı ise gelen diğer öğrencilerle dans ettiğin için başkaları dans etme tecrüben oluyor. Hem de başka insanlarla tanışıp akşam dışarı çıkıyorsunuz ders sonrası. Yalnız gezginlerin hem özel ders alması hem de bu grup derslerine katılması faydalı olacaktır. Son de Luz, Arrebato Caleno,  Joy Dance,  Latino Swing aklıma hızlıca gelen dans okulları. Yukarıda yazdığım fiyatlar alınan ders sayısı, hocanın tecrübesi ile değişiyor.

Cali’de dans dışında ne yapılır sorusu da başka bir yazının konusu olsun.

Leave a Reply