San Gil Rafting

Aksiyonun merkezi: San Gil

Kolombiya’nın Santander bölgesinin aksiyon ve macera başkenti San Gil ’de hareketli ve keyifli bir kaç gün geçirdim ve daha önce denemediğim sporlardan ikisini denedim. Bir de talihsizlik yaşadım.

San Gil’e Villa de Leyva’dan geçtim. San Gil’e doğrudan ulaşım yok. Ya biraz geriye Tunja’ya gitmek lazım ki  gelirken geçtik pek de bir şey yok, ya da ikinci yöntem olan Arcobuco üzerinden. Öncelikle minibüsle Arcobuco’ya geçtik. (6.500 COP) 1 saat süren bu yolculuk tamamen toprak yolda, çiftliklerin, ağaçların arasından geçen şahane bir yoldu. Tek ve büyük sıkıntı, çantamın içine koyduğum mataramın açılması, her türlü elektronik ile dolu çantanın su geçirmez özelliği yüzünden havuza dönmesi ve zavallı Macbook Air bilgisayarımın Valhalla’ya gitmesi oldu. Geri kalan kindle, usb batarya, ve pasaport hasarsız ya da az hasarlı atlattı. (Pasaportumda bazı renkli sayfalar var artık). Arcobuco’da inip Tunja tarafından gelen San Gil otobüsünü yakaladık. (30.000 COP) 3 saat sonra San Gil’deydik.

Villa de Leyva gibi cici bir kasabadan sonra San Gil’e girdiğimizde biraz hayal kırıklığına uğradım. Bol yokuşlu, çirkin, küçük bir şehir. San Gil’in alametifarikası şehrin içinde değil, şehrin dışında olduğundan çok kafaya takmadım. Hostele yerleştikten sonra hemen merkeze bir göz atmaya indim. Her zamanki gibi merkezde sürekli insanların olduğu bir ana meydan (plaza), bunun etrafında marketler, restoranlar vs şeklinde. Burada kaldığım 3 gece boyunca meydanda bira, ceviche, sosis, mısır vs yedim. Sokak satıcılarından alıp plazadaki banklarda ağaçların altında yiyip, içiyorsun. San Gil’de merkezde en çok aklımda kalan yer Gringo Mike ismindeki restoran oldu. Burgerleri ile meşhur olan mekanda mantarlı ve rokforlu bir burger yedim ki, seyahatim sırasında yediklerim arasında ilk üçe rahat girer. Ayrıca El Puente alışveriş merkezinin şehre bakan tarafında terasta cici bir cafe var. Rahat koltuklarında bir şeyler içmek, tatlı yemek keyifliydi.

Gelelim San Gil’e insanlar neden gidiyor konusuna. Etrafta yapılabilecek pek çok aktivite var. Rafting, kayaking, dağ bisikleti, paraglide, bungee jumping, trekking, mağara yürüyüşü, zipline, şelaleden aşağı inme (rapelling) vs gibi, var da var. Her şeyi yapamayacağımdan içlerinden daha önce yapmadığım ve fiyatı uygun ikisini seçtim.

San Gil rafting

San Gil’de Rio Suarez kıyısında rafting eğitimi alıyoruz

Rafting için Colombia Rafting Expediciones firmasını seçtim. Hem Tripadvisor yorumları iyiydi, hem ofislerini ziyaret ettiğimde sevdim hem de hostel de rafting yapmak istersen oradan rezervasyon yapıyordu. 125.000 COP karşılığı neredeyse tam günlük bir aktiviteye katılıyorsunuz. San Gil’de rafting için bir iki seçeceğiniz var. Rio Fonce en yakın nehir, zaten şehrin içinden de geçiyor. Bir kaç saatlik bir aktivite ve rapidleri  class 1-3 seviyesinde. Elbette daha ucuz. Ancak daha ciddi bir deneyim için Rio Suarez’e gidiliyor. Benim tercihim de bu oldu. Sabah 10.00’da hostelden alındım, akşam 17.00 gibi geri geldim. Servisle nehir kenarındaki başlangıç noktasına gidiyorsunuz. Raftları taşıdıktan sonra katılımcılara kısa bir eğitim veriliyor.

8 kişilik grubumuz 4-4 iki rafta ayrıldı. Her raftta bir rehber bunun dışında da gerekli hallerde müdahale etmek üzere kayak kullanan bir 3. kişi de bizimle nehre girdi. İlk kez rafting yaptım ve çok eğlendim. Önümüzdeki rafttan bir kez düşenler olduysa da büyük bir tehlike atlatmadan eğlenceli ve yer yer heyecanlı parkuru tamamladık. Oldukça uzun bir rotaydı. 2.5-3 saat rafttaydık. Zaman zaman yürüdük. Bir yerde mola verdiğimizde 7 metrelik bir kayadan atladım, çok zorlansam da. Bitiş noktasında döndürme tavuk, patates, yuca, bira, çeşitli meyveler, bocadillo de queso denilen tatlılar ile tıka basa doyduk. Kalan meyveleri ve yiyecekleri yolda ihtiyaç sahibi bir eve bırakmaları çok hoşuma gitti. Meyve kabuklarını bile verdiler, keçiler çok seviyormuş. Hiç bir şey ziyan olmadı. Colombia Rafting Expediciones gerçekten çok profesyonel, A’dan Z’ye her şeyin düşünüldüğü bir organizasyon yapıyor, tavsiye ederim.

torrentismo san gil

Juan Curi şelalesinden aşağı inerken manzara bu şekile. Aşağıda yüzen insanlar var 🙂

Diğer etkinliğim ise yarım günlük bir eğlence. Torrentismo diyorlar, İngilizcesi rappeling sanırım. Bir şelaleden aşağı iniyorsun ipte sallanarak. Hiç dağcılık yapmadım ama bu aktiviteden sonra çok özendim. San Gil lokal otogardan bineceğiniz bir minibüsle Juan Curi şelalesine gidiyorsunuz. Yol 30-40dk sürüyor ve sizi şelalenin girişinde indiriyor. Şelale girişinden içeriye girdiğinizde solda bir market gibi dükkan var ki bu dükkana daha sonra döneceğiz. Yolda iplerle yapılmış yönlendirmeler var. Kafanız karışırsa suyu takip edin 🙂

torrentismo san gil

Şelaleden aşağı inerken ben…

Şelaleye doğru 30 dklık bir yürüyüş var ve bu yürüyüş maalesef şelalenin altında sonlanıyor. Harika bir manzara. Şelaleye gelince kafasında baret, elinde telsizli birini arayın. Şelale civarında torrentismo ile ilgili bir işaret yok, biraz etrafa bakınınca görevliyi buluyorsunuz. Eğer önceden bilet alsaydınız biletinizi verip, adamın gösterdiği yerden şelalenin üstüne doğru yönleniyorsunuz ve yukarı doğru 15-20 dakika daha yürüyorsunuz. Yukarıdan manzara daha da güzel. Arkanızda şelalenin geri kalanı var, siz 60 metrelik bir bölümündesiniz. Aşağı baktığınızda, şelale dibindeki küçük gölde yüzenleri hayal meyal görüyorsunuz. Teçhizatınızı giyip verilen bir eğitimden sonra aşağı inmeye başlıyorsunuz. Oldukça heyecan verici. Ben iyi kötü, ayaklarım kayadan ayrılmadan pıt pıt indim. Ama askıda kalan kadınlar oldukça kötü bir tablo çiziyordu 🙂 Aşağıda inişin videosu var. 25.000 COP’a muhteşem bir deneyim.

Şelaleden dönerken, yukarıdaki bahsettiğim dükkanın yanındaki ızgarada evin anneannesi muhteşem ızgara yapıyordu. Şans eseri durduk, bakkaldan bir şey almak için, yiyecek bir şey var mı dedim.

torrentismo san gil

Mevzubahis etler. 2 çeşit et, tavuk, sosis, patates, yuca

Kız “işte cips falan var” derken, neden sonra aklına geldi, kalktı ızgara başındaki anneanesine sordu. Meğer çok acayip bir sosis ve çeşit çeşit etler varmış. Koca bir tabak eti 10.000 COP’a mideye indirdim. Nefis bir sosis vardı, önce ızgara yapılıyor, sonra tatlı bir sosta kaynatılıyor. Burada mutlaka durun.

İçimde kalan şey dağ bisikleti turu oldu. Bu turu yapanlar yukarıda adını verdiğim Gringo Mike’ın sahipleri ve çok profesyonel hazırlamış bir tur programları var ama biraz pahalıydı ve yapmadım. Aklımda başka bir yer bunu yapmak için, bakalım. 

San Gil ’de tüm hosteller sizin için bu aktiviteler için rezervasyon yapabilir sadece hangi şirket ile yaptıklarını öğrenip internetten bir araştırmak gerek. Fiyatlar genelde hep aynı. Hosteller de geceliği 20.000 COP’dan başlıyor.

San Gil , özellike doğa sporlarını sevenlerin uğraması gereken yerlerden biri.

Leave a Reply