Open Water Scuba eğitimi tamam!

Honduras’daki Utila’ya gelme sebebim açık deniz dalış eğitimi almaktı. Bu adanın scuba eğitimi için fiyat/performans çok iyi olduğunu, dalış okulu cenneti olduğunu bilmiyordum. Yine yolda öğrendim. Çok da iyi oldu. Ne zamandır yapmak istediğim, bir türlü fırsat bulamadığım su altı ile tanıştım.

Ekip: Soldan, George (ABD), James (Kanada), hocamız Shelley (UK), Kirstyn (Kanada).

Ekip: Soldan, George (ABD), James (Kanada), hocamız Shelley (UK), Kirstyn (Kanada).

Utila çok büyük değil, ana karaya bakan yüzündeki koyda yaklaşık 10-12 dalış okulu var. Verdikleri hizmetler benzer. Ancak ufak farklar seçeceğiniz okulda etkili oluyor.

Alton's Dive Center

Saatlerimizi geçirdiğimiz güzel iskele. Alton’s Dive Center’ın en güzel noktası.

Hemen her okul PADI Open Water eğitimi veriyor. 4.5 günlük eğitimde, PADI’nin 5 videosunu izliyor, bu 5 bölümle ilgili yazılı teste tutuluyorsun, karada eğitmenden “skills” denilen teorik bilgiler alıyorsun, sığ alanda pratiğini yapıyorsun. Skills denilen, buoyancy kontrolünden maskene su girdiğinde ne yapacağına, beraber daldığın “buddy”nin havası biterse ne yapacaksından, ekipmanı suda giymeye kadar su altına/üstünde lazım olabilecek çeşitli konuları kapsıyor. Daha sonra 4 dalış yapıp, sığda öğrendiklerini derinde tekrar edip, biraz etrafa bakıp, 2 fun dive ile bitiriyorsun. Toplam 6 dalış. Tüm okulların kapsamı birbirine benziyor. Peki okullar arasında farklar ne? Konu hakkında uzman değilim, yeni başladım hatta, sadece kendi gözlemlerimi yazıyorum.

Alton's Dive Center

Alton’s Dive Center’daki odamdan çıkınca manzara bu şekilde… Sabah sakinliği…

– Fiyat: Utila’da paket eğitim 260-350 USD arasında değişiyor. Biraz daha pahalı olan 1-2 yer var.
– Konaklama: Paketlerin hemen hepsine 4 gece konaklama dahil. Konaklama genelde dorm ya da paylaşımlı tuvalet/duş olan özel odalarda. Çoğu dalış okulunun kendi iskelesi ve tesisin için yatakhane var. Odadan çıkıp, dalışa gidebiliyorsunuz. Oldukça pratik.
– Ekipman: Belki de en çok fark yaratan konu ekipman. Evet, konuya yeniyseniz, yapacak bir şey yok. Ama iyi kötü hepimiz yeniyi-eskiyi, yıpranmışı ayırt edebiliriz. Dalış teknik bir spor, çok ekipman var ve hepsi alacağınız keyfi etkiliyor. Ben de konuya cahildim. İnternette, “bir dalış okuluna sormanız gereken sorular” başlıklı çok yazı var.
– Tesis: Dalış okulu, sınıflar, iskele, yatakhane bunların durumu, temizliği önemli.
– Ortam: Benim için fark yaratan konuların başında geliyordu. Bazı dalış okulları “parti okulu” olarak öne çıkıyor. Daha fazla genç insan, daha fazla sosyallik, daha fazla gürültü, daha fazla eğlence (eğlence anlayışınıza göre değişir) istiyorsanız, bu tip bir okulu tercih edebilirsiniz. Ben daha sakin bir okulu tercih ettim. Ortam olarak çok memnun kaldım.
– Eğitmenler: Size hangi eğitmenin denk geleceği tamamen şans ama okulu gezdiren eğitmenin hali, tavrı, okulu anlatışı size iyi elektrik veriyor olmalı. Sirkülasyon olan bir meslek ama hocalar en az 2 yıldır orada çalışıyorlardı.

Alton's Dive Center

Akşam tembelliği için ideal.

İlk başta Parrot’s Dive Center’a gidecektim. Epey de yazıştım. Sonra tripadvisor’da ekipmanlarla ilgili kötü yorumları ve genç popülasyonu (Parti okulu) görünce vaz geçtim. Alton’s Dive Center’a yazıldım. 2 hafta önce bir arkadaşım burada fun dive almıştı ve tavsiye etmişti. Ayrıca, Guatemela’dan Honduras’a geçmek üzereyken, bir arkadaşım blog postumda Utila’ya gideceğimi görüp beni Utila’da bir süre dalış eğitmenliği yapmış olan arkadaşıyla tanıştırdı facebook üzerinden. Sınırı geçerken mesajlaştık. Bu arkadaş da Alton’s da çalışmış. “Ekipmanları iyidir” dedi. Hatta geçen sene uğramış, “Eski havası yok gerçi” diye ekledi. Bunun ne anlama geldiğini bilmiyorum, dolayısı ile dikkate almadım. İLk gün odaya yerleştim, öğleden sonra adayı gezdim, harika iskelede aylaklık yaptım ve ertesi gün derslere başladım. Eğitmenim İngiliz Shelly oldu. Harika bir aksanı ve teorik anlatımda teatral bir başarısı vardı. Hoca olarak bazı konuları ve işaretleri abartılı hareketlerle anlatıyor. Benimle beraber Amerika’dan gelen yeni avukat George ki aynı zamanda oda arkadaşım oldu ve iki Kanadalı vardı. Dalışlara da beraber gittik. Sertifikalı olduktan sonra da iki ücretsiz fun dive’a (liste fiyatı 66 dolar) gittim.

Dalmak, suyun altında olabilmek, çoğunu TV’de ya da çizgi filmlerde gördüğün türleri doğal yaşam alanında görmek çok acayip bir his. Kendimi çok iyi hissettim. Hoş, her teknik spor gibi, dalmak da kolay değil. Buoyancy (suya batmama diye çevireyim, Türkçe terim karşılığını bilmiyorum) ayarlamak başlarda çok zor geldi. Her dalışta daha iyi oldu. Adadayken 1-2 dalış daha yapıp kendimi deneyeyim istiyorum. Bakalım, göreceğiz. Kanadalı ekipte bir su altı fot makinesi vardı, fotoğraflar çektik ama ancak dönünce bakacaklarmış. Meh!

Leave a Reply