Yerel hayat: Chicken Bus

Chicken Bus

Camioneta / Chicken Bus günlük ulaşımı sağlıyor.

Geçenlerde ilk kez Guatemala’da ulaşımı sağlayan en büyük unsur camionetas namı diğer Chicken Bus’a bindim. Bizdeki minibüslerin tam karşılığı. Eski mi eski ancak dıştan pek süslü otobüsler. Son zamanlardaki en konforsuz ama en eğlenceli yolculuklardan biriydi.

Bizdeki minibüsleri düşünün, özellike 10-15 sene öncekileri. Kadıköy’de (ki hala öyle) muavinler gidilecek yönü bağırır, minibüs hareket edince ücreti toplar, her yolcuyla beraber iner, binerler. İşte onlara Guatemala’da camioneta deniliyor. Turist ağzı ile Chicken Bus. Bu terim yerel halkın da diline yerleşmiş, herkes Chiken Bus diyor. Yaşı 30’ün üzerindekiler eski kırmızı Mercedes otobüsleri hatırlar belki. İçi onlar gibi ama daha da eski. Ama dışları biribirnden renkli ve süslü. Çekmeye fırsatım olmadı, en kısa zamanda kendi fotoğraflarımı koyacağım ama şimdilik içeriden bu foto ile idare edin. Hemen her yöne otobüs var. Yarım saatlik yol için 3Q ödedim yaklaşık 1 TL. Tabii ki otobüs yazıları da var. Liselim, dudaklarının söyleyemediğini gözlerin söylüyor, kalbimin kızı gibi şeyler okudum. Şansıznı varsa yerel müzik de dinleyebilirsiniz.

Ancak, genel güvenlik tehlikeleri bu otobüslerde de devam ediyor. Hırsızlık sık yaşanıyor. Bavulunuz varsa otobüsün üstüne koydurun deniliyor. Chicken Bus’ta defalarca uyuyakalıp başına bir şey gelmeyen de var, kucağındaki çantadan parası ve telefonu çalınan da, ki bu insanlarla yüz yüze konuştum. Çantasını ayaklarının arasına koyan bir başkasının da çantası alttan (arka koltuktan) kesilmiş. Dikkatli olmak lazım yani 🙂

Leave a Reply