Kadınlar/Erkekler… Guatemala’da sosyal hayat

Henüz Guatemala’nın başkenti Guatemala City’e henüz gitmedim. Antigua ve çevre bir iki kasabaya gittim. Guatamala’daki sosyal hayat ile ilgili sürekli İspanyolca hocam Claudia ile konuşuyoruz. Dolayısı ile biraz fikir sahibiyim. Durum biraz karışık, bazı yönleri şaşırtıcı.

Guatemala fakir bir ülke ve eğitim seviyesi düşük. Bu şekilde her bölge gibi, kadınların sosyal durumu çok parlak değil. Hem ailsel, hem dinsel sıkı kurallar var. Tutucu bir halk. Antigua’da gündüz vakti etek giyen kadın yok gibi. Ki epey sıcak bir memleket olduğunu hatırlatayım. Bu durum kasabalara gittikçe sıkılaşıyor(muş). Kadınlar bakire evlenmek durumunda, kadınlar için aileleri tarafından ön görülen eğitim sadece ilk öğretim seviyesi vs. Ancak…

Ancak buradaki 10 günümde başka şeyler de gözlemledim.
Camionetas yani burada yerel halkın kullandığı ulaşım aracı otobüsler. Kadınlar ve erkekler ilk buldukları boş yere oturuyorlar. Kadın ya da erkek yanı olması farkemtiyor. Arkası boşsa da pat oturuyor öndekinin yanına. Ben İstanbul’da boş bir otobüste öndeki kadının yanına oturmam, yani hiç birimiz oturmayız, bir iki koltuk arkadaki boş koltuğa otururuz. Kadın yolcunun rahatsız olabileceğini düşünürüm. Malum, artık Türkiye’de tüm erkekler potansiyel tecavüzcü durumda, herkes birbirinden korkuyor. Her konuda olduğu gibi kadın-erkek olarak da ötekileştirildik. Guatemalılar oturuyor herkesin yanına. Hatta tanığı gelince yanındakini sıkıştırıp, bir koltuğa 3 kişi oturuyorlar. Kimse birbirinden rahatsız değil. Otobüse binen herkes bir merhaba diyor. Belki eskiden bizde de vardı ama şu anda İstanbul’da kimse tanımadığı kimseyi selamlamıyor, selamını da almıyor. Boş boş bakıyor bunu nereden tanıyorum diye.

Kadınlar dışarıda emzirmeli mi, nerede emzirmeli diye tartışmalar var Tükiye’de. Hoş kadının her durumuyla ilgili tartışma var ya, neyse. Valla burada, parkta, yol kenarında hatta yolda yürürken bile emziyor insanlar. Çünkü bu insanlığa dair bir şey. Kimse emziren kadının memesine takılmıyor. Hanım kapa memeni, ortalık yerde çocuk mu emzirilir demiyor. Denilseydi, yapılmazdı sanırım. En azından kiliseleri yolda emzirmeyin diye buyurmamış olsa gerek.

İnsanlar sarmaş dolaş. Evliler, gençler el ele. Baktığım zaman bana 13 yaşında gibi geliyorlar ama minyon olduklarından sanırım. Sokaklarda, parklarda, evlerin merdivenlerinde, yolda köşelerde elele olan, sarmaş dolaş olan, öpüşen çiftler var. Sevgilerini gösteriyorlar. Claudia’ya göre bu durum kapının dışında bitiyor, evlerde herkes kendi kendine. (Sevgililer için)

Göz göe geldiğiniz herkes merhaba diyor. Antigua’nın turistik olmasından mı bilmiyorum ama Antigua’nın yarım dışında hiç bir turistin olmadığı yerlerde de genel durum böyle. Claudia Guatemala insanı böyledir diyor da biz de Türkler çok misafirperverdir, çok yardım severdir, çok güvenilirdir vs diyoruz, en büyük Türk yalanları. Güney Amerika insanı için sıcak kanlı demişlerdi. Henüz bunu örnekleyecek kadar gezmedim ama Guatemala insanı şimdilik öyle.

Guatemala cennet mi, asla değil. Bize söylenen, tabii hocalar öğrencilerin başına bir şey gelmesin diye söylüyor olabilir, özellikle geceleri pek tekin olmadığı, asla yalnız gezmemek gerektiği vs. Dolayısı ile sürekli bir tedirginlik var. Bu konuyu başka bir yazıya bırakıyorum.

Leave a Reply