Antigua’da bir arsa çevirsek… Burada yaşamak kaça patlar?

guatemalan quetzales

Guatemala Quetzal’i

Asya seyahatimden sonra (Vietnam, Kamboçya, Tayland) 1000 Amerikan Doları sabit gelirle dünyanın pek çok yerinde yaşanabileceğini, gayet iyi yaşanabileceğini görmüştüm. Tabi gayet iyi derken, yerel halkın çoğunluğuna göre. Akla gelen hastalık olursa, uzaktaki bir yakınına (aile vs) para lazım olursa gibi varsayımları bir yana bırakırsak, iddiamın arkasındayım.

TL vs Q

Dünya lideri ülkemizin parasının Quetzal karşısındaki durumu

1 haftadır Antigua, Guatemala’dayım. Quetzalleri dolara, dolarları TL’ye, TL’leri Quetzallere çevirmekten yoruldum 🙂 Google para birimi çeviricisine göre şu anda 1 TL=2.83Q. 2011 yılı civarında 1 TL 6Q seviyesine dayanmış. Ama sürekli büyüyen Türkiye, yolunda giden Türk ekonomisi sebebiyle (yersen) şu anda 1TL yaklaşık 3Q civarında.

Antigua bir süre, misal 1 yıl yaşayabileceğim bir yer gibi geldi bana. Henüz Guatemala’da başka yer de görmedim. Halk çok sıcakkanlı, turist de var. Çok büyük değil. Her şeyden biraz var. 15 sene önce çok daha ucuz bir yerken, şu anda özellikle merkezde fiyatlar patlama yapmış. Açıkçası ben de inanamadım fiyatlara. İspanyolca öğretmenim Claudia’yla biraz fiyatları konuştuk, daha sonra yemek masasında kaldığım aile ile konuşup teyid ettim. Antigua merkezde, merkez derken merkezdeki parkın 4 blok çevresi en pahalı bölge. Burası aynı zamanda en turistik bölge. Burada kiralar 10-50.000Q civarındaymış. Claudia’nın kocası garson, 2 sene önce popüler barlardan biri olan Monoloco’da çalışmış ve kirasının 55.000Q olduğunu söyledi. 18binTL gibi inanılmaz bir rakam. Mekan çok büyük, 2 katlı vs ama rakam ürkütücü. Merkezin dışında kiralar 2-3000Q civarında. 750-1000TL şu anda. Merkezde yürürken 300-500 dolar arasında kiralık ev ilanları görüyorum zaten. Tek kişi için değil ama 2 kişi, ya da 2 çift için gayet uygun olabilir. Antigua merkez dışındaki yürüyerek 30 dk civarındaki köylerde ise, misal Claudia’nın geldiği, kiralar bir tık daha ucuz. Bisikletle ya da scooter ile her yere kısa sürede ulaşmanız mümkün. Merkezdeki ev fiyatları ise, satın almayı düşünmeniz durumunda 300-500.000Q civarındaymış. Elbette dışarıya doğru çok daha azalacaktır. Antigua’nın gerçekten Guatemala’nın en turistik yerlerinden biri olduğunu unutmamak lazım.

Otel ve hostellerin fiyatları ise değişiyor, 50Q’ya da kalabilir, 200Q’ya da kalabilirisiniz.

Diğer fiyatlara gelirsek, her öğünü 25-50Q civarına rahatlıkla geçirebilirsiniz. Günde 100Q’ya karnınızı güzelce doyurursunuz. Misal sevdiğim yerlerden Rİncon Tipico’da 25Q’ye doyurucu bir tavuk yemeği yiyebiliyorsunuz. Kahve fiyatları, 12-20Q arası. Tabii bu yabıncıların da geldiği cafe fiyatları. Merkezin biraz dışında çok daha düşük fiyatlar. Bir şişe bira, misal Gallo, 20Q barlarda. Market fiyatını bilmiyorum. 2 litrelik suyun market fiyatı 6-7Q. Bakkaldan alırsanız yarım litre su 5Q. Yoldaki satıcılardan soyulmuş meyve alırsanız, muz, papaya, ananas, karpuz gibi, küçük bir poşette veriyorlar ama iki kişiye yeter 5Q. Yeme, içmeyi gayet ucuza getirebilirsiniz. Bu yazdıklarım hep restoran/dükkan fiyatları. Sokakta da başka bir hayat var. Doğrudan ikiye bölebilirsiniz sokak yemekleri için. Nivea duş şampuanı 25Q, Axe deodorant 30Q (Türkiye’den pahalı), Nivea el kremi (75l) 25Q gibi. Bunlar Türkiye’de ne kadarsa burada da o kadar. Litrelik Bacardi 45Q, şaraplar 15-30Q arası.

Claduia ile Guatemaltecos’un ortalama gelirini de konuştum. Sektöre göre bir minimum ödeme olduğunu, özel sektörde her zaman minimumdan ödeme yapıldığını söyledi. Dışarıda çalışan, inşaat vs gibi alanlarda minimum aylık ücretin 1200Q, kendisi gibi orta seviyede çalışanlar için minimum seviyenin 2200Q olduğunu, devlet dairesi dışında ödemelerin genelde hep bu minimum seviyelerde olduğunu alattı.

1000$ şu anda 7640Q yapıyor. Bu hesaba göre 1000 dolara Antigua’da tabii ki tam merkezinde değil ama merkezin biraz dışında rahatça yaşamak mümkün gibi duruyor.

Bilginize 🙂

Leave a Reply