Antigua – Guatemala’da İspanyolca öğrenmek

Antigüeña Spanish Academy

Antigüeña Spanish Academy – Terasta ders keyfi

Orta ve Güney Amerika seyahatim öncesi İspanyolca’mı geliştirmek yerinde olur diye düşünmüştüm. Hem lokasyon olarak amacıma hizmet ettiğinden, hem de araştırmalarım sonucu fiyat/performans olarak en uygun ülke olduğundan Guatemala’yı seçmiştim. Neredeyse 1 hafta geçti. Görüşlerimi yazayım.

Orta ve Güney Amerika’da önce çıkan 2 ülke var İspanyolca öğretimi konusunda. Birisi Kolombiya idi. Devlet destekli “İspanyolca Kolombiya’da öğrenilir” kampanyasının da etkisiyle diğer ülkelerden bir adım öne çıkıyor sanki. Özellikle Medellin, ki Kolombiya’nın patlayan şehirlerinden biri, gayet güzel okullar var. (internetten gördüğüm kadarıyla). Ancak hem stratejik olarak genel planımın tam ortasında. Diğer önemli sebep ise biraz pahalı olması. Nedense ilgili dili konuşulduğu ülkede öğrenmek her zaman daha pahalı. Bir arkadaşım Tömer’de dil kursuna gidiyor, pahalı denilen Cervantes ispanyolca kursundan bile daha pahalı. İspanya’dan hiç bahsetmiyorum, avrolar havada uçuşuyor. İkinci göze batan ülke ise Guatemala. Buranın en önemli avantajı tüm dersler 1’e1, sınıf düzeni yok. Hocanla başbaşasın. Sınıfla sosyalleşmenin önüne geçse de özellikle sıfırdan başlamıyorsan, senin ihtiyaçlarına göre sana özel bir ders olması faydalı oluyor. Ben günlük 4 saatten haftada 5 gün ders olan paketi seçtim. Günde 4 saat oldukça yoğunmuş. İnsan yoruluyor. 4 saat sınıf dersi gibi değil, sürekli sen başroldesin, sürekli dinlemek ya da konuşmak zorundasın.

Antigüeña Spanish Academy

Muz ağaçlarının arasında oturup ders çalışmak… Harika!

Yaptığım araştırmalar sonunda fiyat performans konusunda beni tatmin eden Antigüeña Spanish Academy’i seçtim.
Haftalık 20 saat ders için 100 USD veriyorum. Kişisel olduğunu düşünürseniz, saati 5 dolara geliyor. Kursa başlarken size bir hoca atanıyor. Bugün kurs sahibi/koordinatörü Julio masamıza geldi, bana bir form verdi, hocamdan ve kaldığım evden memnun olup olmadığımı sordu. Müşteri memnuniyet formu 🙂 Eğer hocadan ya da evden memnun değilseniz, hemen değiştiriyorlar. http://www.spanishacademyantiguena.com/

Derslerin sınıf yerine başka bir alandaki bahçede yapılması harika! Kapalı ortamda 4 saatte kesin uykuya geçmiş olurdum. Geniş bir bahçe, daha önce okul olarak kullanılıyormuş, kapalı terası vs var ve muz, avakado ağaçlarının arasında ders yapıyorsunuz. Hava kötüyse, ya da bahçe yerine sınıfı tercih ederseniz dersinizi sınıfta yapıyorsunuz.

Antigüeña Spanish Academy

Bir kaç Türk olsaydı şu bahçede hemen maça başlardık

Şansıma nispeten genç bir hoca ile çalışıyorum. Claudia. Evli ve 3 çocuk annesi. Aklıma ne gelirse soruyorum, ağırlıklı olarak ders dışında Guatemala ya da Orta Amerika ile ilgili kültürel, sosyal, siyasal şeyleri de konuşuyoruz.

Gelelim konaklamaya. Antigua çok turistik bir şehir (bizimkilerin yanında ilçe diyebiliriz) dolayısıyla çok fazla otel ve hostel var. Ben aile yanında konaklamayı tercih ettim. Artıları ve eksileri var tabii. Öncelikle aile yanında kalmak için haftalık 100 dolar veriyorum. Buna Pazar günleri hariç 3 öğün yemek dahil. Kendi özel tuvaletim ve banyom var. Eğer paylaşımlı banyolu bir yerde kalırsanız 75$/hafta gibi bir ücret var. Benim ailemde 2 öğrenci kalıyor ben dahil. Ama özellikle paylaşımlı tuvaletli yerlerde 5-6 ya kadar öğrenci oluyor ayrı odalarda. Bunu sevebilirsiniz de, sevmeyebilirsiniz de. Sürekli yabancılarla takılınca mecburen İngilizce konuşuyorsunuz. Ayrıca çok kalabalık olunca aile ile yemeniz gibi bir durum yok. Alie yanında kalmanın amacı onlarla etkileşmek. Kendi adıma çok memnunum Silvia’nın evinde kalıyorum. 3 erkek çocuk var 19-21 yaş arası. Hepsi çok saygılı, konuşmak istediğinizde sabırla cevap veriyorlar. Dün Carlos ve mahalle arkadaşları ile futbol bile oynadık. Bunları kalabalık öğrencilerin kaldığı evlerde ya da otellerde yapmanız mümkün değil. Antigua çok güzel bir şehir, o yüzden burayı seçtim ama yazdığım gibi çok turistik. Bazı bloglar ve kitaplar daha az turistik olan Quetzaltenango (Xela)’yı öneriyorlar. Burada hayatınızı İngilizce konuşarak geçirebilirsiniz özellikle sürekli öğrencilerle takılırsanız. Seçim sizin. Ben seçimimden şu anda gayet memnunum 🙂

2 Comments

 • İbrahim hulisi ergüler 05/11/2016 Reply

  Merhabalar bloğunuzu zevkle takip ediyorum . Merak ettiğim şey , kursunuzu gitmeden öncemi ayarladınız yoksa gittikten sonramı ayarladınız . Şimdiden cevabınız için teşekkürler

  • Serhat 15/11/2016 Reply

   Merhabalar,
   Ben gitmeden önce ayarlamıştım. Tek ayarladığım şey kurs idi. Onlar yanında kalacağım aileyi ayarladılar. Siz gidip, bir iki gün otelde kalıp, önceden belirlediğiniz okulları gezebilir, ders yapılan yerleri görebilir ve daha sonra karar verebilirsiniz.

Leave a Reply