Orta Amerika’da telefon ve mobil internet

Guatemala’da beni karşılayan arkadaşım Bruno, şans eseri buradaki telefon operatörlerinden birinde çalışıyormuş (Tigo) ve fazladan bir prepaid (kontörlü) hattı varmış. İlk gün bana verdi. Beraber gidip bir bakklada para yükledik. Buradaki hemen hemen tüm dükkanlardan cep telefonunua kredi yükleyebiliyorsunuz. 50Q bakkala veriyorsunuz, 50Q’luk kredi yüklüyorlar. Ya bir komisyonları var ya yükledikçe kazan gibi bir sistem var, bilmiyorum ama oldukça pratik. Telefonunuza doğrudan para yüklüyorsunuz, köntör falan yok yani. Dolayısı ile aldığınız her türlü hizmet bu paradan düşülüyor. Pratik. 10 TL’ye 100 kontör, 100 kontör de her yönde dakikası 5 kontör gibi, 3 bilinmeyenli problemler yok. Tabii ki sürekli kampanya var. Bugün Salı, en az 50Q yükle 3 katını kazan gibi.

Daha sonra Tigo’nun sitesine baktığımda prepaid hatlar için ineternet paketleri olduğunu gördüm. Ben 99Q (yaklaşık 35-40TL) ye 1 aylık 1.5GB internet ve sınırsız Whatsapp içeren bir paket aldım. Aldım dediğim, önce 100Q yüklettim, sonra ilgili keyword ile mesaj SMS gönderdim kısa numaraya ve paketim açıldı. Oldukça pratik. Sınırsız whatsapp çok güzel bir fikir. Whatsapp üzerinden mesaj, foto, video gibi paylaşımlar 1.5 GBlik kotandan düşmüyor.

Aklıma gelen diğer soru ise bu hattı diğer ülkelerde kullanabilir miyim oldu? Öğrendiğime göre
Tigo hattınızı Guatemala, El Salvador and Honduras’da Claro’yu Guatemala, El Salvador, Honduras, Nicaragua, Costa Rica ve Panama’da kullanabiliyorsunuz. Harika. Claro’nun sitesine bakınca Claro’daki gibi fiyat/performansı bana uyacak bir bir paket göremedim. Ancak hemen hemen tüm bu ülkeler listemde var. Bir Claro mağazasına girmek gerekecek sanırım.

Leave a Reply