Neredensin? Nereye gidiyorsun? Adın ne?

Seyahat edenlerin 3 değişmez sorusu. Bu sorularla tanışıyorsun, konuşuyorsun, deneyimlerini aktarıyorsun. Mutlaka birileri senin gideceğin yere gitmiş ya da oradan geliyor oluyor. Mutlaka sen başkalarının gitmek istediği bir yere gitmiş ya da oradan geliyor oluyorsun. Başlıyorsun sormaya ya da anlatmaya. Hostelde, restoranda, barda farketmiyor. En son Guatemala’ya

Hollandalı çift Loek ve kız arkadaşı ile uzun bir tekne yolculuğu sonrası Puerto Barrios'a vardık.

Hollandalı çift Loek ve kız arkadaşı ile uzun bir tekne yolculuğu sonrası Puerto Barrios’a vardık.

geçemediğim için 1 gece konaklamak zorunda kaldığım Punta Gorda’da şans eseri bulduğum restoranda barda bir şeyler sipariş ederdenken, aynı anda sipariş veren bir kadın bana “Nerelisin?” diye sordu. Erkek arkadaşıyla bir şeyler yedikleri masaya davet etti. Çocuk Türkiye’de çalışmış 5 ay önce, Gölcük’te ama İstanbul’u da gayet iyi biliyor, Karaköy’den mekan isimleri söyledi. Hollandali çiftle 3-4 saat konuştuk. Gittikleri yerleri, tavsiyelerini dinledim, ben de onlara kendi tecrübelerimi anlattım.

Henüz 2 aydır geziyorum. Guatemela, Meksika ve Belize’deydim. Şimdiye kadar yolda en çok şu ülkeden insanları gördüm:

– ABD ve Kanadalılar: Doğal olarak, hemen yukarıdan aşağı iniyorlar. Şaşırtıcı değil.
– Almanlar: Hala şaşırıyorum. Her yerdeler. Özellikle öğrenciler. Çok özeniyorum keşke bu vizyon bizim gençlerde de olsa diye.
– İsrailliler: Almanlardan daha çok şaşırttılar beni. Her yerdeler. Ancak pek kapalılar, özellikle 3-4 kişilerse kimseye pek yüz vermiyorlar.
– Britanya: İngiltere başta olmak üzere Büyük Britanya’dan çok gezen var. Sterlik oldukça kuvvetli, keyfini sürüyorlar 🙂
– Hollanda, Fransa: Daha çok Fransız daha az Hollandalı göreceğimi düşünmüştüm açıkçası.

Doğu Avrupalı hiç görmedim. Türk hele hiç yok. Herkes bana ilk gördüğümüz Türk sensin diyor. Satıcılar ya da restorandakiler tahminlerinde hep Fransız, İtalyan mısın diyor. Geçen yolda iki İtalyanla tanıştım, Torinolularmış. Tabii hemen futbol muhabbeti. Yolda hiç Türk görmedik dediler. Ben de onlara çok az İtalyan gördüm dedim. Cevaben “Gayet memnunuz bu durumdan” dediler. Hislerimiz karşılıklı :))

Leave a Reply