Birds of Mindo

Ekvador’un kuş cenneti Mindo

Ekvador listemde yer almasına rağmen gidip gitmemekte kararsızdım Mindo’ya. Quito’da bir Amerikalı bir Hollandalı çok güzel şeyler söyleyince vardım gittim. Eğer kuş gözlemeye meraklı değilseniz, gitmeseniz de olur.
Mindo’nun en önemli turistik etkinliği kuş gözlemi. Bu yönde bir hobiniz varsa ya da başlamak istiyorsanız, Mindo iyi bir başlangıç noktası. Seyahatime başlamadan önce hiç kuş izleyen birilerini, hobisi bu olan, bu konuda heyecan duyanları görmemiştim. Kuşları izleyen önemli bir kitle var ve bu yönde bir turizm de var. Mindo da kuş izleme turizminin önemli yerlerinden.
Streets of Mindo

Mindo sokakları

Mindo küçük merkezli, hippi havalı bir kasaba. Merkezdeki hostellerin dışında kalınacak yerler genelde orman içinde kulübeler. Bu kulübeler de ahşaptan. Her şey basit ve sade. Mümkün olduğunca doğal. Ben bu doğal ve ekolojik tanımlarını pek sevmiyorum, çekiniyorum. Çünkü gerçek doğaldan döküntüye kadar her şey “doğal” ve “ekolojik” olarak adlandırılıyor. Yahu, derme çatma imkanlar, pis odalar, mutfak dahil her yerde gezen kediler köpekler ekolojikse istemiyorum arkadaş öyle ekolojik hayatı. Sen bu şekilde ekolojik yaşamak istiyorsan yaşa, benden bir de üstüne para isteme.

Las Luciernagas Mindo

Mindo Las Luciernagas’daki kulübeler.

Neyse, Mindo’da da ekolojik bir yerde kaldık, Las Luciernagas, ağaçların altında kendi kulübemizde ve buradaki deneyimimiz gerçekten iyiydi. Şöyle ki, arı kuşları, İspanyolca colibri, İngilizce hummingbird, insanlar bunları görmek, izlemek için para veriyor. Kalacağımız yerdeki kulübeye girdiğimizde içeride bir arı kuşu olduğunu gördük. Harika! Tabii dışarı çıkmak için çırpınıyor, çıkamıyor. Üzerine battaniye atıp, yakalayıp, dışarı attım. Yani o derece doğal, odana arı kuşu girecek kadar ağaçların arasındaydı. Kaldı ki kaldığımız yer ucuz yollu bir konaklama seçeneğiydi.

Mindo Ecuador

Mindo’da yürüyüşe çıkarsanız sizi bekleyen manzara böyle bir şey

Yukarıda yazdığım gibi kendinizi doğada şımartabileceğiniz konaklama imkanı sunan yerler var Mindo’da. Sıkıntı ne? Eğer gezginseniz böyle pek çok yer görmüş olabilirsiniz. Sırf ağaçların altında uyuyacağım diye 3-4 saat yolculuk yapıp başka şehre gitmezsiniz. Sadece Ekvador’u ziyaret ediyorsanız, o zaman durum farklı tabii.
Mindo’ya mutlaka gitmesi gerekenler kuş meraklıları. Burada günlüğü 30-40 dolara bir rehber tutup, sabahın köründe yollara düşüp onlarca çeşit kuşu gözlemleyebilirsiniz. Rehberler kendi monopod dürbünlerini de getiriyorlar. Bu fiyata ulaşım da dahil oluyor kimi zaman. “Elinizde defter, gösterilen türleri yazmanız gerek” dedi bizim otelin sahibi. Gerçek meraklılar için bir aktivite.
Mindo price list

Mindo aktivite ve fiyat listesi. Büyütmek için tıklayın.

Bunun dışında, tüm Ekvador’da olduğu gibi doğa yürüyüşü için rotalar var. En önemli güzergah bir nehrin üzerinden geçen asma vagona (Tarabita de Mindo) kadar yürüyüp, karşıya geçip bir kaç sıra şelaleden oluşan rotayı izlemek. Doğrusu şelaleler pek etkileyici değil ama yürüyüş için iyi hatta sıkı bir rota. Biz oradayken sürekli yağmur yağdığı için patikalar çamurluydu. Ama dert etmeyin. Oteller ve hostellerde ödün alabileceğiniz çamur botları var, hani bildiğimiz sarı naylon çizmeler var ya, işte onlardan. Tarabita‘yı kullanmak kişi başı 5 USD. 30 sn süren bu geçiş için oldukça fazla. İşin komiği karşı tarafa yine sıkı bir rotadan yürüyebiliyorsunuz, ancak o da özel araziden geçiyor ve onun da fiyatı 5 USD. Şelalelere gitmek istiyorsanız o para ödenecek.
Buradaki en eğlenceli aktivite zipline/canopy bence. Otelimizden aldığımız tavsiye (ve biletle) 15 USD karşılığı Zipline Mindo şirketinde zipline yaptık. Toplam 10 tel var ve hepsinden kayıyorsun. Bazen baş aşağı döndürüyorlar, bazen Superman yaptırıyorlar (dikkat, bacaklarınızla rehberi sarmanız gerekiyor, çok gerekmedikçe girişmeyin), güzel manzaralar eşliğinde zigzag yapıyorsunuz. Buraya yürüyerek 45 dakikada ulaşabiliyorsunuz. Güzel bir rota. Zaten 45 dakika daha yürürseniz Tarabita de Mindo’ya varıp, şelalelere bakabilirsiniz. Zipline toplam bir saatten fazla sürüyor. Videosunu aşağıda görebilirsiniz.

Diğer bir etkinlik, eğer daha önce gitmediyseniz, kelebek bahçeleri. Mindo’da iki kelebek bahçesi var, biri şehrin içinde ve daha küçük, diğer dışında ve daha büyük. Hem otel sahibi, hem tanıştığım başka bir şehir içindekini daha çok sevdiklerini söyledi. Ayrıca buralarda orkide bahçelerini de ziyaret edebilirsiniz. Zaten sokaklarda yürürken sağda solda vahşi orkideleri de görüyorsunuz.
Bir de yeme içme tavsiyesi. El Quetzal isimli kafede nefis bir brownie var. Gerçekten çok güzeldi. tripadvisor’da yorumlara bakıp gitmiştik, pişman olmadık. Aynı kafenin her saat başı çikolata turu da var. Tur sonunda minik bir tadım var. Tura katılmadım ama tur sonundaki brownie parasıyla yiyeceğinizin beşte biri. Otelimizde kalan Avustralyalı çift iki gün üst üste gitmişlerdi brownie yemeye. Çikolata turu 10 USD, brownie 3 USD, kocaman kupada kahveler 1.5 USD.
Mindo’ya Quito’dan gidecekseniz, dikkat etmeniz gereken şey Mindo otobüsleri kuzeydeki ana terminal Carcelen‘den değil Ofelia terminalinden kalkıyor. Otobüs şirketinin adı Flor de Valle. Carcelen’den kalkan bir Mindo otobüsü var ama merkeze kadar götürmüyor. Kuzey terminallerine Quito merkezden taksi 9-10 dolar gibi tutuyor. Binmeden pazarlık yaparsanız 7 USD’ye gidebilirsiniz.

Leave a Reply