Galapagos

Galapagos’a gitmeli misiniz?

Galapagos takım adalarının insanlık için önemi büyük. Darwin evrim teorisini bu adalara yaptığı yolculuk sonrası düşünmüş ve şekillendirmiş. Hala bilim adamlarının çalıştığı, florası ve faunası ile özel bir ada. Buraya kadarını üç aşağı beş yukarı hepimiz biliyoruz. Peki Galapagos mutlaka ziyaret edilecek kadar özel mi?  Bu sorunun cevabı Galapagos’ta ne yapacağınız kadar önemli.

Çok duyduğunuz Galapagos’a gitmeye niyetlendiniz, gözünüzü kararttınız, Ekvador’a geldiniz, takım adalara Ekvador‘dan uçak bileti 450 USD, milli park girişi 100 USD, transit kartı 20 USD olmak üzere adaya ayağınızı basmadan  570 doları verdiniz. Sonra kendinize sordunuz “Ben buraya tam olarak neden gelmiştim?” İşte bu yazının amacı bu sorunun cevabını Galapagos’a ayak basmanızdan önce cevaplamanıza yardımcı olmak.

San Cristobal, Galapagos

Sanırım San Cristobal Galapagos’daki 3 büyük adadan en sevdiğim oldu.

Galapagos hakkında gezginlerden, gidenlerden ve gidemeyenlerden duyduğum en önemli şey “pahalı” olduğuydu. Tatilciyseniz pahalı olsun olmasın o tatil için gerekli bütçeyi ayırmışsınızdır ancak gezginseniz durum farklı. Sabit ve genellikle kısıtlı bütçeyle seyahat eden gezginler her şeyin fiyat performansını iyice değerlendirdiklerinden, büyük bir kısmını Galapagos’u es geçiyor. Haksız da değiller, 10 gece kaldığım Galapagos’ta ana karadaki güzergahımda 1.5 ay yetecek parayı harcadım.

Çok istediğim Galapagos’a gittim.

Başım göğe erdi mi? Hayır

İyi ki gelmişim dedim mi? Evet

Ulan ne acayipmiş, Jurassic Park bir burası iki dedim mi? Hayır

Kendimi çok özel bir yerde hissettim mi? Evet

Bir daha gelir miyim? Hayır

Gitmesem de olur muydu? Evet

 

Galapagos’a neden gitmelisiniz?

Galapagos’u ziyaret edebildiğim için mutluyum. Kendime doğum günü hediyesi verdim. Her ne kadar adalarda olduğum 10 gün boyunca ağır grip olup dalış yapamasam da elimden (ve cebimden) geldiğince adalarda yapılabilecek şeyleri yapmaya çalıştım. Bazı hatalarım oldu, bazı denk gelen olaylar oldu, bunları ve “Galapagos’da ne yapmalı ve bütçeniz ne olmalı” konusu ayrı bir yazıda detaylıca yazacağım.

Öncelikle gezgin misiniz tatilci mi?

Tatilciyseniz, yani Galapagos’u ya da Ekvador’u ziyaret edip ülkeye dönüp çalışmaya devam edecekseniz çok da düşünmenize gerek yok. Hoş Türkiye’den Ekvador’a gelmek zaten dert. Oradan da Galapagos dediğiniz zaman en iyi ihtimal 4000 USD’yi gözden çıkartmanız gerek. Eğer gezginseniz ve yolunuz Ekvador’a düşecekse, taşı sıkıp suyunu çıkartsanız 7-8 gece için minimum 1000 USD’yi bütçenize yazmanız lazım.  Adalarda yem- içme ve konaklama ana karanın en az 2 katı. Tek başınıza ortalama gecelik 20 USD’ye kalabilirsiniz. Günde  20 dolara 3 öğün yemek yiyebilirsiniz. Bunları böyle yazınca çok gelmiyor ama ada dışına yapacağınız şnorkel turları 90 dolardan, dalış turları ise 140 dolardan başlıyor. Ve adanın tadına varabileniz için bir kaç tane yapmanız şart. Bir şnorkel turuna 110 dolar verdim. Pişman mıyım? Asla.  Ama 110 dolara misal Kolombiya’da 10 gün yaşayabilirsiniz. Bu fiyatlar adada kalırsanız. Ki ben adada kaldım. Adadan kalkan, teknede konakladığınız turların düzgün olanları 2500 dolardan başlıyor.

Galapagos Los Tuneles

Galapagos adalarının tuhaf bir coğrafyası olduğunu söylemiş miydim? Neil Armstrong’a göre Ay’a en çok benzeyen yerden biriymiş.

Galapagos’tan ne bekliyorsunuz?

Bütçeniz var ama Galapagos’a mı gitsem yoksa başka bir şey mi yapsam diye düşünüyorsanız… Burası 1001 çeşit hayvanın kucağınıza atlamayı beklediği bir açık hayvanat bahçesi değil.  Çocuğu kaplumbağaya bindireyim, deniz aslanlarına balık yedireyim, Darwin’in gördüğü o çok ilginç, evrimleşen birbirinden değişik hayvanları göreyim diyorsanız Galapagos sizin için büyük bir hayal kırıklığı olacaktır. Burada ucubik yaratıklar yok. Darwin’in Evrim Teorisi’ni aklına getiren konulardan biri değişik adalarda yaşayan aynı familyadan serçelerin (bildiğin serçe, kuş olan) gagalarının değişik olması misal. Misal mavi ayaklı boobie denilen bir kuş var burada, meşhur. Bu kuş dünyanın başka yerlerinde de var ancak sadece buradaki türünde olan minik fiziksel ve genetik değişiklikler var. Deniz aslanı, iguana, kaplumbağa gırla. Artık yolda yatan deniz ayısına bakmıyorsunuz bile, İstanbul’daki kediler gibi. Bunun dışında 10 küsür türde serçe, çeşitli deniz kuşları var, hiç biri sadece buraya özel değil. Evet, buraya özel olarak az da olsa evrimleşenleri var ama dünyanın her yerinde deniz aslanı, iguana ve kaplumbağa, deniz kuşları var.

Ama yine de dünyanın başka yerinde plajda sizinle aynı gölgede yatan ya da her zaman yattığı banka oturduğunuz için sinirlenip bağıran, sizden ve insanlardan korkmayan deniz aslanları var mı bilmiyorum. Onların etrafında olmak, hadi deniz aslanları, iguanalar büyük, küçük kertenkelelerin, serçelerin bile insanlardan kaçmadığı, insanın hayvana, hayvanın insana tehdit olmadığı bir yerde olmak çok etkileyici. Deniz aslanları ile aynı plajda güneşlenir, yüzerken yanınızdan geçen bacağınız kalınlığında deniz iguanalarına hayretle bakar, şnorkel yaptığınızda ya da daldığınızda size doğru merakla yüzen balıklara şaşırır, ayağınıza, kafanıza konan serçelere yiyecek bir şey vermemek için kendinizi zor tutarsınız. Mavi ayaklı boobie 2 metre önünüzde sanki siz orada değilmişsiniz gibi meşhur aşk çağrılarını yapar, deniz kaplumbağaları size aldırmadan, o bilge ifadeleriyle yanınızdan geçer, birazdan denize gireceğiniz suda kıyıda gezen minik köpek balıklarını görürsünüz. İşte Galapagos’un bu yönü benim için paha biçilmez. Adanın hayvanları doğal ortamlarında görmek, onlarla birlikte yaşamak… Deniz hayvanlarını sadece akvaryumda, deniz sirklerinde ya da belgesellerde görüyoruz. Oyuncu bir deniz aslanının denizde size ilgiyle bakması, yüzüne doğru baloncuk çıkartması, küçük de olsalar Galapagos penguenleri ile birlikte yüzmek, çok da tehlikeli olmayan ama bir buçuk iki metrelik boyları ile yine de korkutucu olan köpek balıklarıyla yüzmek harika. Kolumu oynatsam değeceğim uzaklıktan 40 tane altın vatoz geçti.  Kameraya çektim, bir o yana bir bu yana, biraz peşlerinden yüzdüm. Hiç biri de kaçmadı. İşte bu eşsiz.

Bunun dışında çok enteresan bir coğrafyası var. Tüm adalar volkanik ada. Çöl nasıl başlı başına ilginç bir yeryüzü şekliyse, Galapagos da öyle. Hele Lava Tünelleri, Kicker Rock çok daha değişik oluşumlar var. Kaktüsler var ya, bu bile bir hikaye. Bunu yemeye çalışan bir cins kaplumbağanın önce boynu uzuyor, sonra kabuğu boynunu biraz daha yukarı kaldırmasına olancak verecek şekilde evrimleşiyor.

Hele bir de evrim teorisinin kendisiyle ilgiliyseniz, bilime biraz meraklıysanız, Darwin burada ne gördü, ne düşündü diye merak ediyorsanız, tam yerindesiniz. 3 büyük adada sizi bu konuda doyuracak merkezler var. Adalardan birinde bir serçe türünün gagası ağaçların içindeki larvaları çıkartmak için kaktüs iğnesi ya da çok ince ağaç parçaları kullanacak şekilde evrimleşmiş. Aynı kuş diğer adada başka bir gagaya sahip. Bunları öğrenip isterseniz bu kuşların, iguanaların, kaplumbağaların, bitkilerin peşine düşebilirsiniz.

Hem gezginler hem tatilciler için diğer önemli olduğunu düşündüğüm konu, Galapagos’ta çok güzel bir deniz tatili de yapabilirsiniz. Gerçekten çok güzel kumsallar var. Bazı ufak plajlar sadece deniz aslanı dolu ve çok kokuyorlar ama bazıları ıssız.

Dalış ve şnorkel konusuna gelirsek. Sadece Karayip’de (Honduras) daldım, 14 dalışım var, bu konuda ahkam kesecek birikime sahip değilim ama şnorkel yaparken gördüğüm deniz yaşamı çeşitliliği Karayiplerin çok altındaydı. Tecrübeli dalışçılarda aynı şeyi söylediler ama burada misal Kicker Rock’da duvar dalışı deneyimini yaşabilirsiniz. Çoğu dalan çekiç kafa (hammer head) görmek için dalıyor. Çoğu zaman görüş düşük oluyor, akıntılar da cabası. Suyun içinde gördüğünüz deniz aslanları ise en büyük farkı yaratıyor 🙂

 

Tortuga Beach, Santa Cruz

Galapags’un Santa Cruz adasında yürüme mesafesinde güzel kumsallar var. Tortuga Beach bunlardan biri.

Umarım bu yazı ileride Galapagos’u ziyaret etmeyi düşünenlere yardımcı olur. İlk 2 gün büyük hayal kırıklığı yaşamıştım. Yanımdaki arkadaşlarım da öyleydi. “Parasını verdik, nerede hayvanlar?” gibi bir his ister istemez oluşuyor. Daha sonra adaların büyüsüne kapıldık. Çok büyük, değişik beklentileriniz varsa, yukarıda yazdığım gibi burası bir hayvanat bahçesi değil ama olan hayvanlar, bitki örtüsü bile sizi şaşırtmaya yetiyor.

 

Galapagos Serisi

1- Galapagos’a gitmeli misiniz?
2- Galapagos’a nasıl gitmeli, hangi turu almalı?
3- Galapagos: Ne yapılır, ne yenir, nerede kalınır?

2 Comments

  • Yasin 15/06/2016 Reply

    Hayatın boyunca gitmeseydim demiyeceksin fazla bir beklentim yoksa cebinde harciyacak paran varsa gidilir -)

  • Bengu Akyurek 15/06/2016 Reply

    Gitmeyi dusunenlere sisirilmemis harika bir bilgi vermissin. Yolun acik olsun..devamini bekliyoruz.

Leave a Reply