Galapagos Sea Lion

Galapagos’a nasıl gitmeli, hangi turu almalı?

Sonunda yaptım, bir şekilde Galapagos’u ziyaret ettim. Takım adalarda 10 gece geçirdim. Seyahatimin en pahalı ayağı oldu ancak iyi ki gittim diyorum. Bazı yanlışlarım, bazı doğrularım oldu. Galapagos’u ziyaret etmek isteyenler için bunları toparladım.

Öncelikle, eğer Galapagos’a gitmeyi düşünüyor ama hala kararsızsanız, “Galapagos’a gitmeli misin?” yazısına bir göz atın. Söz konusu Galapagos olunca herkesin farklı beklentisi oluyor ve takım adalar bazılarının beklentilerini karşılarken, bazıları biraz hayal kırıklığı ile dönüyor.

Galapagos 3 büyük ada ve etrafındaki irili ufaklı toplam 19 volkanik adadan oluşan bir takım adalar topluluğu. Üç adada Santa Cruz, Isabela, San Cristobal, yerleşim var. Daha küçük dördüncü ada Florena’da da çok küçük bir yerleşim var ama ana adalar bu üçü. Adalardan iki tanesinde, Santa Cruz ve San Cristobal, hava alanı var. Galapagos seyahatiniz başta ana adaları, küçük adaları, adalar etrafındaki önemli dalış ve şnorkel noktalarını ziyaretten ibaret. Adalarda plajlar, tepeler, ormanlar, volkanlar, volkanik oluşumlar, dalış noktaları var. Seçeceğiniz seyahat yöntemine göre bunların bazılarını ziyaret edip, bazı aktiviteleri yapıyorsunuz.

Galapagos’u nasıl ziyaret etmeli?

Takım adaları ziyaret etmenin gördüğüm kadarıyla 3 farklı yolu var. Hepsinin artısı, eksisi, farklı bütçeleri var. Bu üç yöntem özetle:

1- Adalarda konaklamak ve kendi seçeceğiniz turları kendi istediğiniz zamanda yapmak.
2- Adalarda konaklayan ve ada çıkışlı günü birlik aktiviteler yapan bir tura katılmak
3- Live aboard denilen, teknelerde konakladığınız, bazı turlar için adalara çıktığınız bir paket tura katılmak.

Tabii hepsinden önce Galapagos’a varmanız gerekiyor. Her üç tur da adalardan başlıyor.

Galapagos’a uçak bileti alırken nelere dikkat etmeli?

Önemli konuların başında uçak bileti geliyor. Bu aynı zamanda tur organizasyonunuz için de önemli. Quito ve Guayaquil’den direk uçuşlar var Galapagos’a. Bazen bu şehirlerden kalkan bir uçak önce diğerine uğruyor sonra adaya gidiyor. Adadan dönerken de aynısı geçerli. Unutmayın, iki ayrı adada da hava alanı var. Dolayısı ile kendi turunuzu kendiniz yapıyorsanız benim yaptığım hataya düşmeyin, gidiş-gelişinizi aynı adaya almayın. Mantıklı olan, bir adaya uçmak ve diğerinden geri dönmek. Çünkü adalar arası ulaşım tekne ile, tek yön 30 dolar, 2 saat süren zıplamalı bir yolculuk. Üstelik çok erken kalkmanız gerekiyor diğer adaya geçmek için.  Galapagos’ta 40 dolar verip uçuşumu değiştirdim. Giderken Santa Cruz’a indim, dönerken San Cristobal’den döndüm.

Santa Cruz’daki Baltra  hava alanından merkeze, Puerto Ayora’ya gitmek biraz çetrefilli. Çünkü hava alanı Santa Cruz’un dibindeki  Baltra ismindeki küçük bir adada. Eski ABD askeri hava alanıymış. Uçak inip bavulunuzu aldıktan sonra önce otobüse binip Baltra adasının iskelesine gidiyorsunuz. Bu otobüs ücretsiz. TAME ile uçarsanız onların bir otobüsü var ve para alıyormuş başkalarından duyduğum kadarıyla. Üzerinde TAME yazmayan daha eski görünümlü otobüslere binip gidebilirsiniz ücretsiz olarak. Oradan bir tekneye biniyorsunuz, sizle beraber Santa Cruz’a adaya giden tüm mallar da bu tekneye yükleniyor. Tekne ücreti 1 dolar. Santa Cruz adasında karaya çıkınca sizi bekleyen kamyonet taksiler var. Adanın merkezi Puerto Ayora adanın diğer tarafında olduğu için bu taksi pahalı 20 dolar gibi. 3-4 kişi birleşip bir taksiye binebilirsiniz ya da bekleyip saati pek belli olmayan, yerlilere göre yarım saatte bir olan, – hepsinin üzerinde “I run on island time” tişortları var 🙂 – otobüsü bekleyebilirsiniz. Ben otobüsü bekledim, kuyrukta insanlarla tanıştım. Otobüs ücreti 1 dolar süre 45 dakika.  Puerto Ayora’dan hava alanına gitmek için de bunun tam tersini yapıyorsunuz.

San Cristobal’deki hava alanı ise merkeze neredeyse yürüme mesafesinde. Yani hafif bir çantanız olsa 15 dakikada yürürsünüz. Kaldığım otelden hava alanı gözüküyordu. Merkezden havalanına taksi ise sadece 1.5 dolar. Yani buradaki hava alanına ulaşım Santa Cruz’daki göre çok çok daha kolay.

Adaya LAM (LATAM), TAME ve Avianca uçuyor. Uçak bileti bakarken dikkat etmeniz gereken bir konu da bilet ararken aramayı hangi ülkeden yaptığınız. Cümle anlamsız gelmiş olabilir. Durum şundan ibaret. Galapagos’a uçuşlarda iki hatta üç değişik tarife var. Galapagoslular, Ekvadorlular ve yabancılar. Yani Ekvadorlular adaya daha ucuza uçuyor. Eğer uçak biletinize Ekvador içinde bakarsanız, misal skyscaner.com’dan, maalesef önünüze Ekvador tarifesini çıkartıyor en ucuz olarak. Bunlar da 220 dolar civarı.

Yaptığım en büyük hata sürekli skyscanner’e bakıp, “Aa her gün 220 dolarlık bilet var, neden herkes 400 dolar diyor ki?” demek oldu ve her gün ucuz bilet olduğunu düşünüp biletimi almadım. Gerçi son ana kadar programım da belli değil. Neyse, eğer bu ucuz biletleri seçerseniz, bileti almak için sizi hava alanı websitesine yönlendirecek. Orada bir uyarı çıkacak, İspanyolca olduğu için anlamamanız muhtemel, İngilizce olsa da anlamsız çünkü böyle bir uygulamayı daha önce görmedim. Ödemeye gittiğinizde kredi kartınızı kabul etmeyecek, Ekvador kredi kartı olmadığı için. Tekrar tekrar deneyecek, sonra araştıracak ve durumu anlayacaksanız. Bana öyle oldu. Siz bu yazıyı okuduğunuz için biliyorsunuz 🙂

Santa Cruz airport

Santa Cruz’a hoş geldiniz. Uçak hemen ötedeki Baltra adasına iniyor. Pistin hemen yanı deniz.

Peki ne yapacaksanız? Aramayı yurt dışından yapıyorsanız bir sıkıntı yok. Skyscanner gibi arama motorları ona göre fiyat çıkartıyor. Ekvador içinden arama yapıyorsanız hava yolu sitesine girdiğinizde ülkenizi değiştirin ve hava yolu sitesinin uluslararası sayfasına gidin. Avianca ve LAM için Rest of Europe var misal. Ben biletimi Expedia’dan 385 dolara aldım, iki gün sonraya. Aynı uçuş hava yolunun kendi sitesinde daha pahalıydı (LAM- 430 USD) Misal Ekvador’daysanız expedia’dan bakabilirsiniz yine biletlere.  Bu arada “bir Ekvadorlu arkadaşa aldırayım bileti” fikrini de unutun, check in sırasında sizden aradaki farkı cezalı olarak alıyorlar. Ekvador tarifesinden biletiniz varsa kimliğinizi göstermek zorundasınız.

Uçuş 90 dakika gibi sürüyor, uçakta içecek ve cips-kuru yemiş ikramı var. Kahvaltı gibi bir şey yok.

Uçak biletlerinizi alırken, eğer yatılı tekne turu almayacaksanız, Santa Cruz’a uçup, San Cristobal’den geri dönmenizi öneririm. Ya da tam tersi. Planınızı yaparken de döneceğiniz adayı sona bırakın. Aşağıda detayını vereceğim gibi, adalar arası ulaşım pahalı ve zor saatlerde, dolayısı ile uçak biletini aynı adadan almazsanız, o adaya tekrar dönmek zorunda kalmazsınız. San Cristobal’de ulaşım daha kolay olduğu için dönüşü buraya bırakırsanız, uçuş sabahı çok koştur koştur olmaz.

Adaya vardınız, şimdi bu özel yerin tadını çıkartma zamanı…

1.yöntem: Galapagos planınızı kendiniz yapın!

Ben Galapagos seyahatimi bu şekilde yaptım. Kalacak yerlerimi, adalara geçişleri, yapacağım turları kendim planladım. Bu şekilde gezdiğinizde vakit/aktivite yönetimini kendiniz yapmanız gerekiyor. Okuyarak, diğerlerine sorarak adalarda neler yapılabileceğine bakmanız, hangi ücretli aktiviteleri yapmaya değer, hangi ücretsiz aktiviteleri tek başıma yapabilirim listelemeniz gerek. Misal, her adada yürüyerek ulaşabileceğiniz harika kumsallar, şnorkel alanları var. Bunlar ücretsiz aktiviteler.

Adalarda kaplumbağaların göç yolu üzerinde (plajdan – yükseklere) kurulu parklar var, kaplumbağaların serbestçe gezdiği parklar. Misal buralar da 2-3 USD giriş ücretli ama taksi ile ulaşılan yerler. Taksiyi bir kaç kişi bölüşmeniz yerinde olur. Misal ben Santa Cruz’da adada yapılan 30 dolarlık taksi turunu tanıştığım iki kişi ile yaptım, kişi başı 10’a dolar verdik sadece. Taksi sizi adanın bazı bölgelerine götürüyor ve bekliyor. Bunların dışında her adadan, adanın karadan ulaşılamayan ya da açıklarındaki bölgelerine yürüyüş, şnorkel ve dalış turları var.  Dalış turları 140-160 dolar civarı (iki tüp), şnorkel turları 90-110 dolar civarı. Bunlar genelde sabah başlıyor, öğleden sonra geri geliyor, tüm gün aktiviteleri. Yarım gün olanlar ise 35-40 dolar arası değişiyor. Mutlaka bir kaç tur yapmanız gerekecek. Rakamlar genelde aynı turlar için 5-10 dolar değişiyor, bir kaç tur operatörüne sorduğunuzda fiyatlar hakkında bilginiz oluyor. Diğer bir yazıda belli başlı turların fiyatlarını da yazacağım.

Sea taxi Galapagos

Galapagos adalarında teknelerle sığ iskele arasındaki ulaşımı bu deniz taksiler sağlıyor

Adalarda konaklama opsiyonları geniş diyemeyeceğim ama sıkıntısızca kalacak yer bulabilirsiniz çokça oda var. Hostel yok, ya da hemen hemen hiç yok. Hani en ucuz konaklama yöntemi olan dorm bulabilirseniz ücreti 15 USD civarında olacaktır. Ada standardı olarak özel odalarda 20 dolar kişi başı. Çok sıkarsanız 15 dolara da oda bulabilirsiniz. Genelde odalarda bir çift kişilik bir tek kişilik yatak oluyor. Tekseniz 20 USD’ye kalabiliyorsunuz klimalı bir odada. Ben oradayken (2-12 Haziran) gece klima kullanmayı bırak battaniye ile uydum. Otel seçerken her zaman dikkat ettiğiniz şeylere ilaveten şunlara bakabilirsiniz:
Camlar: Bazı otellerin odalarında sadece sineklik ile kapalı pencereler var. Cam yok. Dolayısı ile dışarıdaki en küçük gürültü bile size geliyor.
Sıcak su: Var dediklerine inanmayın, deneyin. Özellikle akşam hava soğuk. Sıcak suyu nasıl sağladıklarını sorun, şofbenli tercih edin. İkincil olarak duşunda elektrikli ısıtıcı olanlar. Güneşle ısıtıyorlarsa akşama sıcak su kalmayacaktır.
İnternet: Adada internet bağlantısı çok az ve çok yavaş. İnternete ihtiyacınız varsa ve internet var derlerse otelin neresinde çektiğini sorun hatta deneyin. Kendinizi internetsiz bir tatile hazır edin.

Adalarda yeme içme konusunda çokça alternatif var. Santa Cruz ve San Cristobal’de her bütçeye hitap eden sokak yemeklerinden lüks restoranlara kadar seçenekler var. Adalarda kendi başına gezen (benim gibi) ya da tekne turuna 10.000 dolar vermiş insanlar var, dolayısı ile hepsine hitap edecek restoranlar var. Genel olarak 3 dolar kahvaltı, 5 dolar öğlen menüsü ve 5-6 dolar akşam menüsü ile standart restoranlarda günlük 15 dolara karnınızı doyurabilirsiniz. Isabela adasında kahvaltı ve öğlen menüleri 5 USD, akşam menüleri 7-8 USD civarında.

Ulaşımın zor olduğu Isabela en pahalı ada. Bira bakkalda 3.5 dolar, Magnum dondurma 3 dolar, 5 litrelik su 4.5 dolar. Isabela’ya gelirken abur cubur alışverişinizi Santa Cruz ya da San Cristobal’den yapmanızı öneririm. Bu iki adada fiyatlar biraz daha ucuz. Su yarı fiyatına misal. Her üç adada da düzgün restoranlarda tabaklar 12-20 dolar arası. San Cristobal’in iyi restoranlarından birinde orta boy (oraya göre küçük boydu) ıstakoz yedim, 18 USD ödedim. Ayrılmadan önce veda yemeğimizdi. Tam istakoz değil tabii bizde böcek deniyor sanırım, karidesin çok çok büyüğü. Türkiye’de, eğer bulabilirseniz, 100 TL’den aşağı olmayacağına eminim.

Adalarda sürekli deniz ürünü yedim. Öğlen ve akşam menülerine çorba, ana yemek, meyve suyu ve bazen tatlı var. Balık ya da deniz ürünü çorbası içerseniz, balık, ahtapot, kalamar her türlü deniz ürünü var içinde. Ana yemek olarak ızgara ya da kızartma balık yedim bolca. Bunların yerine sebze çorbası, tavuk, domuz az da olsa dana eti tercih edebiliyorsunuz.

Galapagos boat hours

Santa Cruz’dan diğer adalara karşılıklı bot saatleri. Bu üç ada arasında tekne yok, illa ki Santa Cruz’a dönmeniz gerek. Ferry dediğine bakmayın, büyükçe motoryatlar.

Adalar arası seyahat etmek isterseniz, Santa Cruz merkez olmak üzere 4 ada arasında karşılıklı seferler var. Santa Cruz’dan her üç adaya, San Cristobal, Isabela ve Florena’ya bir sabah bir öğleden sonra tekne gidiyor. Her üç adadan da dönüşler var. Daha doğrusu üç adadan sabah çok erken Santa Cruz’a gelen tekneler, daha sonra adalarına geri dönüyor. Tek yön fiyat fiks 30 USD. Ucuz değil. Tüm seferler yaklaşık 2 saat sürüyor. Sıkıntı misal Isabela’dan San Cristobal’a gitmek istediğinizde oluyor (ya da tam tersinde). Çünkü Isabela’dan sabah erken Santa Cruz’a gitmeniz, sonra öğleden sonra teknesi ile Santa Cruz’dan San Cristobal’e gitmeniz gerek. Toplam 60 dolar, denizde geen 4 saat, Santa Cruz’da iki tekne arası geçireceğiniz 3-4 saat ile tüm gününüz yolda geçiyor. Diğer adaya 17.00 gibi ulaşıyorsunuz.

Adalar arası uçan bir firma var, Isabela-San Cristobal arası 180 USD. Sloganları konforsuz yolculuk yok, mide bulantısı yok, harika manzara var. Gerçekten de hepsi en az 150-200 beygirlik çift ya da üç motora sahip tekneler 25-30 mil ile yani epey hızlı gidiyorlar. Ekseriyetle kusan, deniz tutan insanlar oluyor. Ben reggaeton dinleyip dans ediyorum, çok faydasını gördüm.

Adada kalmanın teknede kalmaya üstün yanlarından biri, teknenin tersine her gece rahat, büyük, geniş odalarda kalmak, duş yaparken kafanızı sağa sola çarpmayacak geniş banyolar, muhtemelen teknede paylaşımlı kabinde kalacağınız için, adada kendi odanızda daha fazla gizlilik ve internet bağlantısı. Kötü tarafı ise, her tura adadan başlamanız dolayısı ile zamanı efektif kullanamama, özellikle sadece live aboard teknelerin gidebildiği bazı uzak adalara gidememe, sadece adalardan erişilebilen ilgi alanlarına gidebilmek (gerçi bunların sayısı az değil), aktivite seçimi olarak sıralanabilir. Eğer pek sosyal ve girişken değilseniz, tek başınıza adaya gelecekseniz teknede konaklamalı turlarda kafa dengi bir grup yakalayabilirsiniz, eğer şanslıysanız.

Galapagos turları

Adalarda çokça tur şirketi var hepsinin önünde günübirlik tur ilanları, turların içeriği yazıyor. Poz veren komik arkadaş da Nazca Boobie.

2.yöntem: Adada konaklamalı paket tur almak

Bu yöntemde turlar sizi değişik adalarda konaklatıyorlar, her gün ada içinde ya da ada çıkışlı turlar yapıyorsunuz. Bu turların bazıları 1-2 gün teknede konaklamalı turlar da içeriyor olabilir. Bunun avantajı paket bir tur alıyor olmanız, programın belli olması, sizin bunun için kafa yormamanız, ulaşımın konaklamanın dahil olması. Bunu adaya gelmeden ayarlayabileceğiniz gibi, adalara geldikten sonra da ayarlayabilirsiniz. Genelde tüm önemli noktalara götürüyorlar.

Yukarıda yazdığım gibi teknede konaklamaya göre artı ve eksileri var. Günlüğü 250-300 dolar arası değişiyor bu turların. Düzgün otellerde konaklıyorsunuz, her türlü tur masrafı dahil. Bu turların ekstralarına dikkat edin, dalış ekipmanı, dalış kıyafeti, şnorkel gibi ekipman kiraları ekstra olmasın. Şnorkel yaparken bile wetsuit lazım oluyor.

3. yöntem: Live aboard ile tam Galapagos deneyimi

Bu yöntem hakkında çok da deneyimim yok, gördüğüm kadarıyla, yapan arkadaşların anlattıkları kadarıyla yazacağım.

Öncelikle her üç yöntemin en pahalı olanı teknede konaklamalı turlar. Fiyatlar çok ama çok değişken. Tur süresi, geminin büyüklüğü, kalacağınız odanın büyüklüğü ve paylaşımlı olması, aktivite programı, dalış programı fiyatları etkiliyor. 3 geceden 10 geceye kadar turlar var. Eğer teknede kalacaksanız hep söylenen en az 6-7 gecelik bir tura katılmanız. Çünkü sadece bu turlar ana adaların uzağındaki adalara (Darwin, Wolf ve diğerleri) uğruyor. Kısa süreli olanlar ana adaların etrafında geziyor. Ne kadar uzağa giderseniz, insanlardan ne kadar uzaklaşırsanız yaşadığınız deneyim o kadar iyi olacaktır.

Aklınızda bulunması gereken konulardan biri, büyük adaların etrafındaki aktiviteler için mutlaka karaya çıkmanız gerektiği. Çünkü ilgili noktalara sadece o adadaki sayısı limitli tur şirketlerinin gitme izni var ve teknede kalsanız bile sizin için bu tur şirketlerinden rezervasyon yapılıyor ve tur başlangıç saatinde bunların ofislerinde oluyorsunuz. Eğer kalabalıksanız tur teknesi gelip sizi kaldığınız büyük gemiden alabiliyor. Dalışa meraklıysanız, yoğun dalış programları bir tekne turu sizin için ideal olabilir. Elbette hiç karaya yani kasaba merkezlerine gitmiyor değilsiniz ama nihayetinde teknede kalıyorsunuz ve zamanınızın çoğu açıkta geçiyor ki kötü bir durum bence.

Bu turların düzgün olanlarının fiyatları kısa turlar için 1500 USD den başlıyor, bir haftalık bir tur için 3000 USD normal bir fiyat. Tabi ki iyinin iyisi de var. Bazı paketler uçak bileti de içeriyor. Bu turlar için hep son dakika rezervasyon yapın derler. Özellikle Quito ve Guayaquil’de tur şirketlerinin hepsinin kapısında “last minute” yazan turlar var. Gazetedeki “Günün her saatinde 5’o clock tea” reklamı gibi, sorsan hepsi last minute.

Ekvador’a gelmeden önce bu turların fiyatlarına bakmadığım için sadece hissiyatımı söyleyebilirim. Ekvador’da tur şirketlerinden alacağınız fiyatlar internetten bakacağınız fiyatlardan daha ucuz olacaktır. Yüz yüze pazarlık şansınız da var. En hesaplısı tabii Galapagos’a gelip turlara bakmanız. Burada gerçekten “son dakika” fırsatları bulma şansınız var ve pazarlık imkanınız çok daha fazla. Dolayısı ile seyahat sürenize adaya geldiğiniz ya da tura bakacağınız günü eklemeniz lazım.

Galapagos pier

Adalardaki iskelelerde deniz aslanlarından yer bulmak pek mümkün olmuyor

Yukarıda yazdığım yöntemlerden şu daha iyidir diyecek tecrübem yok, teknede kalmadım, paket tura katılmadım. Ancak tur almak istiyorsanız fiyat performans araştırması yaparken nelere dikkat etmeniz gerekir konusunda bazı ipuçları verebilirim. Daha önce baktığımda pahalı gelen 2000-3000 dolarlık turlar, şimdi baktığımda bana o kadar da pahalı gelmiyor. Turunuzu parçalara bölmek ve ona göre fiyat performans çalışması yapmak faydalı olacaktır.

Turunuz uçak bileti içeriyor mu? Uçak bileti 350-450 USD civarında eğer 3-4 ay önceden rezervasyon yapmazsanız. 4 ay önce rez yapıp 250 dolara bilet alan bir arkadaşım var hem de farklı hava alanlarına geliş gidiş.
Turunuzun içeriğini değerlendirin. Adalardan başlayan çoğu turun fiyatı bellidir. Misal Kicker Rock şnorkel turu 110 dolardır, dalış 160 dolardır. San Cristobal’de 3-4 yere sordum, fiyatlar en fazla 5 dolar oynuyor. Isabela’da Tintoreras turu 40 dolar, volkan turu 40 dolardır, Los Tuneles şnorkel turu 90 dolardır. Santa Cruz’da taksi ile kaplumbağa merkezi ve lava tünellerine giderseniz 30 dolardır. Bunların fiyatlarını ve içeriğini ayrı bir yazıda toparlayacağım ama almayı düşündüğünüz turun programını internette araştırırsanız, bunları tek tek yapsanız ne kadara mal olacağını bulabilirsiniz. Dolayısı ile turunuz ne kadar aktivite içeriyorsa birim maliyeti o kadar hesaplı olacaktır.
Adada konaklarsanız yemek hariç konaklamanız kişi başı minimum 20 dolar olacaktır. İyi bir yerde ise 30 dolar. Yemek için günde en az 20 doları gözden çıkarmanız lazım ki bu sıradan restoranlarda lokallerle yerseniz (ki benim en sevdiğim yöntem) içki vs hariç fiyatlar. Turunuzun konaklama ve yemek opsiyonlarını değerlendirin.
Rehberler turunuzu unutulmaz kılacak unsurların başında geliyor. Geminin büyüklüğü, odanın rahatlığı, aktivitelerin bolluğu kadar, adada olan biteni anlatacak, Galapagos’u özel yapan şeyleri gösterecek bilgili, eğlenceli ve- iyi İngilizce konuşan bir rehberin varlığı paha biçilemez.
Adalarda kalacaksanız, günübirlik turlarınızı adaya ayak bastığınız gün rezerve edin. Ada boş gözükse de tekne turundakiler (teknede konaklayanlar) de kanunen sizin aldığınız turları almak zorundalar (onlar için tur şirketi rezerve ediyor). Misal bir aktivite bölgesine ada çıkışlı 5 sabah 5 öğlen toplam 10 tekne gidebiliyor ve hepsinin maksimum 16 kişi limiti var. Günde 160 kişi o bölgeyi ziyaret edebiliyor. Dolayısı ile bu turlar çabuk doluyorlar.

Galapagos’a gittiğinizde neler yapabilirsiniz, başlıca aktiviteler nedir ve bunların maliyeti nedir konularını bir sonraki yazıya sakladım.

Galapagos Serisi

1- Galapagos’a gitmeli misiniz?
2- Galapagos’a nasıl gitmeli, hangi turu almalı?
3- Galapagos: Ne yapılır, ne yenir, nerede kalınır?

Leave a Reply